Zagadka zmęczenia po przespanej nocy
O śnie, kołdrach i nie tylko

Zagadka zmęczenia po przespanej nocy

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mimo spędzenia ośmiu lub więcej godzin w objęciach Morfeusza, budzimy się zmęczeni, jakbyśmy wcale nie odpoczywali? Zamiast radosnego skoku z łóżka, czujemy ciężar zmęczenia i zaczynamy rozmyślać, co mogło pójść nie tak. Co jest powodem tego, że poranne wstawanie jest takie trudne, mimo nocnego odpoczynku? Czy to możliwe, że sen nie zregenerował nas wystarczająco? A może niewidocznie dla naszego umysłu, spędziliśmy pół nocy na lunatykowaniu? Przyczyn porannego wyczerpania mimo „wystarczającej” ilości snu może być wiele, od prostych do tych wymagających badań medycznych i konsultacji lekarskich.

 

Typowe źródła zmęczenia

Powszechnym winowajcą jest nadmierna konsumpcja kofeiny. Kawa, niezwykle popularny napój, często jest pierwszym, co spożywamy rano, jeszcze przed śniadaniem lub szklanką wody. W ciągu dnia często sięgamy po kolejne filiżanki – w pracy, w drodze do biura, podczas spotkań towarzyskich, a nawet wieczorem. Zbyt dużo kawy ostatecznie przestaje nas pobudzać, a zamiast tego prowadzi do wyczerpania, którego skutki odczuwamy następnego dnia rano.

Innym czynnikiem jest odwodnienie oraz niedobór składników odżywczych, takich jak żelazo, magnez oraz witaminy grupy B, C i D. Niewystarczająca ilość wody w organizmie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto zatem pamiętać o regularnym nawadnianiu, a ewentualne braki witamin sprawdzić poprzez badanie krwi. Odpowiednie odżywianie się i ewentualna suplementacja mogą być kluczowe. Przyczyną zmęczenia może być także praca układu trawiennego w nocy.

Podczas snu nasz organizm powinien się regenerować. Jednak wieczorna nadmierna konsumpcja jedzenia sprawia, że żołądek pracuje przez długie godziny, by strawić obfity posiłek. To z kolei prowadzi do trudności z porannym wstawaniem, osłabienia odporności i zwiększonej podatności na choroby. Mniej znany fakt to, że produkty bogate w białko mogą blokować transport tryptofanu, prekursora melatoniny, regulującej nasz rytm dobowy.

 

Stres jako źródło zmęczenia

Obecnie stres i nerwica, uznawane za choroby cywilizacyjne, mogą również pozbawić nas snu lub wpłynąć na jego jakość. Pod wpływem stresu organizm wydziela kortyzol, który w nadmiarze zakłóca funkcjonowanie ciała i prowadzi do chronicznego zmęczenia. Istnieje wiele przyczyn stresu, a jego zarządzanie często wymaga wsparcia specjalisty, szczególnie w przypadku nerwicy depresyjnej, która może wiązać się z niskim poczuciem własnej wartości.

Stres ma silne powiązanie z jakością snu. Powoduje on zarówno bezsenność, jak i nadmierną senność w ciągu dnia. Przewlekły stres zmienia metabolizm, co może prowadzić do przybierania na wadze, a to z kolei zwiększa ryzyko zaburzeń oddychania w czasie snu. Podwyższone poziomy adrenaliny i noradrenaliny często skutkują nocnym budzeniem się. Nawet jeśli uda nam się przespać wymagane osiem godzin, jakość tego snu jest daleka od idealnej, przez co nie przechodzimy przez wszystkie fazy snu odpowiednio.

 

Wpływ chorób na jakość snu

Osoby z zaburzeniami oddychania, takimi jak bezdech senny, często budzą się rano zmęczone. W trakcie snu mogą doświadczać przerw w oddychaniu trwających 10-20 sekund, co prowadzi do wybudzania i przerwania naturalnych faz snu. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego zaleca się zaprzestanie palenia, redukcję wagi oraz konsultacje ze specjalistą.

Złe samopoczucie może być także wynikiem niedoczynności tarczycy. W takim przypadku organizm atakuje komórki odpowiedzialne za produkcję ważnych hormonów, co wpływa na wiele procesów w organizmie. Niedobór tych hormonów może powodować senność, zmęczenie i wahania nastroju. Również choroby płuc, prowadzące do problemów z oddychaniem i niedotlenienia, mogą być przyczyną zmęczenia.

 

Inne przyczyny porannego zmęczenia

Niedociśnienie może być kolejnym powodem zmęczenia po nocy. Objawami mogą być zimne dłonie i stopy, ból głowy i zawroty przy wstawaniu. Niskie ciśnienie może wynikać z różnych przyczyn, w tym zaburzeń hormonalnych, chorób serca czy układu nerwowego, a także palenia papierosów. Regularne ćwiczenia, odpowiednie nawodnienie i prysznice o zmiennej temperaturze mogą wspomagać krążenie.

Poranne zmęczenie może być również efektem anemii. Niedobór żelaza w hemoglobinie skutkuje niedotlenieniem ciała, co przekłada się na zmęczenie. Anemia może być efektem wewnętrznego krwawienia, choroby nerek czy niedoboru kwasu foliowego. Dieta bogata w żelazo, jak szpinak, natka pietruszki czy czerwone mięso, może pomóc w uzupełnieniu niedoborów.