Właściwości kołdry obciążeniowej – rzut oka na badania naukowe
O śnie, kołdrach i nie tylko

Właściwości kołdry obciążeniowej – rzut oka na badania naukowe

Kołdry obciążeniowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż ich wpływ na zdrowie potwierdzają naukowcy. W tym poradniku przyjrzymy się badaniom i podpowiemy, jak poprawić efektywność snu. Poznaj szczegóły, a komfort będzie na wyciągnięcie ręki.

Kołdry obciążeniowe a stres i lęk

Kołdry obciążeniowe zyskały uznanie wśród osób, które na co dzień zmagają się z silnym stresem. Ich użytkownicy podkreślają, że przykrycie otula ciało i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Ponadto niektórzy twierdzą, że kołdra imituje bodźce, jakich doświadczamy podczas przytulania. A co na to eksperci?

Przegląd badań z 2020 roku potwierdza, że kołdry obciążeniowe redukują poziom stresu. (1) To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, które na co dzień zmagają się z silnymi emocjami i muszą stawiać czoła niełatwym obowiązkom oraz odpowiedzialnym decyzjom.

Rzućmy okiem na badania przeprowadzone w jednej z placówek psychiatrycznych. Pacjenci przez 20 minut używali kołder obciążeniowych o różnej wadze. Następnie badacze zmierzyli im puls i na podstawie kwestionariusza ocenili poziom lęku. Okazało się, że krótki wypoczynek zapewnia pozytywne efekty. Podopieczni mieli niższe tętno i poczuli się zrelaksowani. (2)

Kołdra obciążeniowa a bezsenność

Naukowcy ze Szwecji postanowili zbadać wpływ kołder obciążeniowych na jakość snu. Wśród 120 pacjentów były osoby, które zmagały się zarówno z bezsennością, jak i którymś z zaburzeń: depresją, chorobą dwubiegunową, lękiem uogólnionym czy ADHD.

Okazało się, że po miesiącu używania kołdry sensorycznej pojawiły się efekty. Poprawa jakości snu przełożyła się na wyższą aktywność w ciągu dnia i zmniejszenie uczucia zmęczenia, a także objawów wspomnianych zaburzeń. (3)

Ponadto nie brakuje opinii pracowników domów opieki, w których stosowano kołdry obciążeniowe. W jednym z wywiadów personel potwierdza, że to wybór kołdry pozytywnie wpływa na sen i uczucie relaksu u podopiecznych. W dodatku spadł poziom lęku. (4)

Jeśli zmagasz się z bezsennością, kołdra obciążeniowa będzie bardzo dobrym wyborem. Pamiętaj, że można ją stosować w każdym wieku, a w ofercie dobrych sklepów nie brakuje również rozwiązań dla najmłodszych.

Autyzm i ADHD u dzieci

Kołdry obciążeniowe przynoszą ulgę dzieciom z ADHD czy autyzmem. Przy tych zaburzeniach podstawą jest skuteczna terapia, a psychologowie podkreślają, jak ważną rolę odgrywa regenerujący sen.

Jedno z badań dotyczyło dzieci w wieku 6-15 lat, które zmagały się z ADHD. Przez 4 tygodnie korzystały z kołdry obciążeniowej i przez 4 tygodnie ze standardowej kołdry. Każda z  nich była wykonana z tych samych materiałów, a jedyna różnica dotyczyła ciężaru, który był dopasowany do masy ciała, wzrostu czy wieku dziecka. (5)

Rodzice zgodnie potwierdzili, że jakość snu u ich pociech znacznie się poprawiła po zastosowaniu kołdry obciążeniowej. Ponadto zmniejszył się niepokój, co stanowi bardzo ważny aspekt w przypadku ADHD.

Kolejne badanie dotyczyło dzieci w wieku od 5 do 16 lat z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz problemami z bezsennością. Ponownie zastosowano dwa identycznie wyglądające przykrycia, które różniły się ciężarem. Naukowcy przez miesiąc badali jakość snu przy pomocy aktygrafii. Ponadto uwzględnili obserwacje rodziców.

Chociaż samo badanie nie wykazało większych różnic w parametrach snu, dzieci wskazały, że to kołdry sensoryczne są lepszym wyborem, podkreślając, że nie pojawiły się problemy ze snem. (6)

Reakcja na bodźce jest indywidualną kwestią. Jednak badania wskazują, że kołdry obciążeniowe zapewniają uczucie komfortu i poprawiają jakość snu. Pamiętaj, aby przed zakupem skontaktować się z pediatrą, który wskaże, czy u dziecka nie występują przeciwwskazania do spania pod kołdrą sensoryczną.

Jak wybrać kołdrę obciążeniową?

Przede wszystkim kup kołdrę obciążeniową w dobrym sklepie, który cieszy się wysoką renomą i oferuje produkty zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dzięki temu zapewnisz komfort całej rodzinie. Pamiętaj również, że ciężar kołdry powinien wynosić 10% wagi użytkownika. Jeśli chcesz dzielić przykrycie z drugą połową, należy określić średnią wagę dla obojga osób.

Zwróć uwagę, że kobiety w ciąży nie powinny korzystać z kołder sensorycznych bez konsultacji z lekarzem. Ponadto specjaliści nie zalecają ich stosowania wśród dzieci poniżej drugiego roku życia.

Jeśli zmagasz się z alergią, wybierz hipoalergiczne kołdry obciążeniowe, które są dostępne w najlepszych sklepach. Nie zawierają pierza i wyróżniają się gęsto tkaną bawełną, co zapewnia ochronę przed przedostawaniem się drobinek kurzu i alergenów do wnętrza kołdry.

Pamiętaj również, że dobra kołdra sensoryczna sprawdzi się o każdej porze roku. Dzięki temu nie musisz jej zmieniać co sezon. Wystarczy, że wybierzesz model z oddychającym materiałem, który zapewnia ochronę przed przegrzewaniem w upalne miesiące. Natomiast podczas chłodniejszych nocy zagwarantuje idealną temperaturę.

Właściwości kołdry obciążeniowej – podsumowanie

Kołdry obciążeniowe zyskały uznanie w oczach wielu osób, które zmagały się z bezsennością i lękami. Ten specjalny rodzaj przykrycia zapewnia uczucie odprężenia i pomaga zapomnieć o troskach minionego dnia.

Ponadto sprawdza się u osób w pełni zdrowych, które po prostu chcą poprawić jakość snu i wypoczywać w komfortowych warunkach. To prosty sposób, aby każdego ranka budzić się wypoczętym i gotowym na nowe wyzwania.

Nasze opinie potwierdzają badania naukowe. Specjaliści sprawdzili działanie kołder obciążeniowych u osób z bezsennością, ADHD, autyzmem czy zaburzeniami lękowymi. Zdecydowana większość analiz wskazuje, że kołdry poprawiają jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Ponadto pomagają w zasypianiu.

Eksperci udowodnili, że przykrycie sensoryczne jest doskonałą alternatywą dla zwykłej kołdry. W dodatku najlepsze sklepy proponują również modele dla dzieci. Jeśli chcesz zapewnić sobie i całej rodzinie komfortowy wypoczynek, ten wybór będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32204779/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33317955/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32536366/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34904541/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34948571/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25022743/