Kołdra grawitacyjna. Jak wpływa na jakość snu
O śnie, kołdrach i nie tylko

Kołdra grawitacyjna – w jaki sposób wpływa na jakość snu?

Dziś kołdry grawitacyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po ten nowoczesny produkt i czemu zawdzięcza tak wysoką popularność.

Kołdra grawitacyjna – najważniejsze atuty

Zdrowy sen to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na zdrowie. Regenerujący wypoczynek w połączeniu z właściwą dietą oraz aktywnością fizyczną znacznie obniży ryzyko przeróżnych schorzeń. Tymczasem bardzo wiele osób skarży się na problemy z zasypianiem czy budzenie się w nocy. To prosta droga do przemęczenia oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Na szczęście istnieją bardzo skuteczne sposoby na poprawę jakości wypoczynku i zapewnienie sobie spokojnego snu. Pomoże Ci w tym kołdra grawitacyjna (znana również pod nazwą – obciążeniowej lub sensorycznej). W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, wnętrze kołdry jest wypełnione specjalnym granulatem. Jak sama nazwa mówi, materiał obciąża ciało na całej powierzchni, co przekłada się na ponadprzeciętną wygodę.

Poznaj najważniejsze zalety kołdry grawitacyjnej:

  • ułatwia zasypianie
  • obniża poziom stresu
  • wydłuża sen głęboki
  • zmniejsza bóle
  • zapewnia koncentrację w ciągu dnia
  • ułatwia wypoczynek
  • wspomaga regenerację organizmu

Za wyborem tego rozwiązania przemawia wiele zalet. Przede wszystkim obudzisz się wypoczęty, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko licznych dolegliwości. Wszystko to sprawia, że kołdra gravity cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Zaburzenia snu – przyczyny

Wiesz już, że zaburzeń snu nie można nigdy lekceważyć. Tymczasem badania wskazują, że wielu z nas zmaga się z tymi problemami. Co więcej, rzadko podejmujemy działania, które mogą poprawić komfort. To duży błąd, który może negatywnie wpłynąć na zdrowie i przyczynić się do rozwoju różnych schorzeń.

Niewystarczająca ilość snu może powodować problemy z pracą wielu narządów, co prowadzi do osłabienia odporności i zwiększa ryzyko poważnych chorób. Dlatego warto przyjrzeć się przyczynom kłopotów ze snem.

Jednym z powodów może być nieodpowiednia dieta. Ta nie tylko odbija się na poziomie tkanki tłuszczowej, ale również utrudnia zasypianie, a niekiedy powoduje budzenie się w nocy. Pamiętaj, że o jakości snu decydują również składniki odżywcze, które kryją się w wartościowych pokarmach.

Kolejną przyczyną mogą być choroby i stany psychiczne, które utrudniają wypoczynek i wpływają na bezsenność. Ponadto o kłopotach ze snem może decydować wysoka temperatura w sypialni czy hałas docierający z zewnątrz.

Wiele osób ignoruje wybór odpowiedniego materaca. Tymczasem nieprawidłowo dobrany model może powodować liczne bóle. Pamiętaj, że twardość materaca powinna być dopasowana do masy ciała.

Bardzo duży wpływ na jakość snu ma również stres. Osoby, które z nim się zmagają, często mają problemy z zaśnięciem. Tymczasem kołdra grawitacyjna pozwala ukoić nerwy i zapewnia głęboki relaks.

Dlaczego warto zmienić kołdrę?

Na problemy z zasypianiem i ciągłe przemęczenie wpływa wiele czynników. Taki stan odbija się na kondycji fizycznej i psychicznej i może powodować liczne schorzenia. Jednak w wielu przypadkach wystarczy jeden krok, aby pozbyć się kłopotów z zasypianiem czy budzeniem się w nocy.

Mowa oczywiście o zmianie kołdry. Zwykłe modele zapewniają jedynie optymalną temperaturę, lecz nie gwarantują żadnych korzyści zdrowotnych. Zupełnie inaczej jest w przypadku takich produktów, jak kołdra grawitacyjna – opinie ekspertów jasno wskazują, że to rozwiązanie zapewnia wiele zalet. Odpowiedni nacisk na ciało sprawi, że już po kilku nocach zauważysz pierwsze efekty.

Jak powstała kołdra grawitacyjna?

Kołdra grawitacyjna to nowoczesne, a zarazem rewolucyjne rozwiązanie, które pozwoli pozbyć się wielu problemów ze snem. Zanim, jednak ściśle omówimy jej działanie, pora dowiedzieć się, kto odkrył atuty tego produktu. Otóż pomysłodawczynią była Tiny Champagne – amerykańska terapeutka integracji sensorycznej. 

Ponadto warto rzucić okiem na prace dr Temple Grandin, która walczyła z autyzmem i zajęła się łagodzeniem jego objawów za pomocą sił nacisku, która oddziałuje na ciało. Oczywiście wielu innych badaczy wskazało, że kołdra grawitacyjna faktycznie redukuje objawy wielu schorzeń.

​Kołdra grawitacyjna – dlaczego warto ją stosować?

Nie jest tajemnicą, jak wiele różni kołdry sensoryczne od tych zwyczajnych. Dobrze dobrana kołdra wyróżnia się miłym w dotyku materiałem. Jednak najważniejsze jest jej wnętrze. Pod poszewką znajduje się wypełnienie, które zapewnia komfort na bardzo wysokim poziomie.

Specjalny materiał w postaci granulatu, gryki, lub kulek antyalergicznych wywołuje nacisk na ciało, zapewniając wiele prozdrowotnych korzyści. W dodatku ciężar kołdry pozwala zapanować nad napięciem mięśniowym oraz ułożeniem swojego ciała.

Ponadto eksperci podkreślają, że pościel grawitacyjna zapewnia wyciszenie i pozytywnie wpływa na regenerację organizmu. W ten sposób nie tylko ułatwisz sobie zasypianie, ale również zmniejszysz ryzyko budzenia się w nocy.

Stworzenie odpowiednich warunków snu sprawia, że wydziela się więcej melatoniny, co przekłada się na spokojny i głęboki sen. Natomiast serotonina redukuje poziom hormonu stresu – kortyzolu. Nic więc dziwnego, że te nowoczesne kołdry cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wszystkich osób, którym zależy na zdrowiu i komforcie psychicznym.

Jak używać kołdry grawitacyjnej?

Pamiętaj, aby przed użyciem kołdry zapoznać się z informacjami, które podał producent. Dzięki temu dowiesz się, jak użytkować kołdrę. Pamiętaj, że najważniejszy jest dobór ciężaru do masy ciała. Ponadto zwróć uwagę na rozmiar kołdry. Dobrą praktyką będzie wybór modelu o 20 cm dłuższego od wzrostu. Jednocześnie powinien on być dopasowany do rozmiaru łóżka. Spanie pod cięższą kołdrą niż dotychczas wymaga chwili przyzwyczajenia się. Natomiast korzyści zdrowotne, jakie przemawiają za tym wyborem są wręcz nieocenione.

W dobrych sklepach znajdziesz modele zarówno dla singli, jak i par. Ponadto coraz większą popularnością cieszy się kołdra grawitacyjna dla dzieci. Producenci oferują również wysokiej klasy poszewki oraz wygodne poduszki. W ten sposób stworzysz zestaw, który zapewni Ci wymarzony wypoczynek.

Kołdra grawitacyjna przy różnych dolegliwościach

Omówiliśmy wiele ważnych kwestii związanych z rewolucyjnym produktem, jaki stanowi kołdra grawitacyjna – co to jest i dlaczego warto ją kupić. Czas sprawdzić, przy których dolegliwościach sprawdza się najlepiej.

Kołdra grawitacyjna znajdzie zastosowanie  przy redukcji objawów związanych z autyzmem, a szczególnie z zespołem Aspergera. Warto wiedzieć, że bezsenność może być związana z pobudzeniem nerwowym, uczuciem zaniepokojenia czy nadpobudliwością ruchową. W takich przypadkach odpowiednio zbudowana kołdra sprawdzi się znakomicie, gdyż wycisza pobudzony układ nerwowy, zapewniając poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Osoby wypoczęte będą bardziej aktywne za dnia i znacznie łatwiej podejmą komunikację z innymi.

W dodatku kołdra świetnie sprawdzi się wśród dzieci z ADHD. Bardzo często towarzyszy im nadpobudliwość psychoruchowa oraz deficyt uwagi. Wówczas trudno zachować spokój. Tymczasem badania potwierdzają, że stosowanie grawitacyjnych pościeli pozwala na redukcję objawów i sprawia, że pociechy są spokojniejsze i łatwiej im się skupić na obowiązkach szkolnych.

Ponadto kołdry grawitacyjne znalazły zastosowanie wśród osób, którym na co dzień towarzyszy stres. Nic więc dziwnego, że jest on uznawany za problem cywilizacyjny. Na ten czynnik wpływa m.in. niezdrowy tryb życia, a także praca, która wymaga podejmowania niełatwych decyzji. Natomiast regularny, spokojny sen może znacznie obniżyć poziom stresu. Wiąże się to z redukcją kortyzolu. W dodatku spanie pod kołdrą sensoryczną redukuje stany lękowe, które również dotykają bardzo wielu osób.

Stosowanie kołdry sensorycznej pomoże Ci rozwiązać problemy z bezsennością. Pamiętaj jednak, aby przed snem nie spożywać kawy czy alkoholu, które stanowią czynniki pobudzające i znacznie utrudniają zasypianie.