Bezsenność - przyczyny u seniora, jak rozwiązać problem
O śnie, kołdrach i nie tylko

Bezsenność u osób starszych

Z bezsennością zmaga się bardzo wiele osób. Problem dotyczy szczególnie seniorów. Dowiedz się, w jaki sposób można go rozwiązać. W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Dlaczego sen jest tak ważny dla seniora?

Dobry sen ma kluczowe znacznie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest po prostu niezbędny do życia. Wpływa na właściwą pracę wielu narządów. W dodatku ma bardzo duże znaczenie dla działania układu nerwowego. Ponadto ułatwia koncentrację i pozwala łatwiej sprostać wielu obowiązkom w ciągu dnia. W ten sposób organizm się regeneruje.

Warto podkreślić, że u osób starszych często fazy snu są krótsze. Ponadto bywają przerywane wybudzeniami. Kolejnym problemem jest niższa jakość snu, co wpływa na uczucie przemęczenia za dnia. Niekiedy dochodzi również do zbudzeń somatycznych, np. bezdechu sennego.

Warto zaznaczyć, że seniorzy potrzebują ok. 6 godzin snu. To o 2 godziny mniej niż w wieku średnim. Różnica wynika ze zmiany rytmu życia, więc organizm potrzebuje mniej czasu na regenerację.

Pomimo tego bezsenność u osób starszych występuje dosyć często. Stanowi bardzo poważny problem, który może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach. Dlatego zaburzeń snu nigdy nie powinno się ignorować. W kolejnych sekcjach poradnika przeczytasz o przyczynach kłopotów, a także dowiesz się więcej na temat higieny snu. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o komfort wypoczynku.

Przyczyny bezsenności u osób starszych

Na bezsenność wpływa bardzo wiele czynników. Wśród nich są m.in. choroby przewlekłe czy bóle stawów i kręgosłupa, które tak często dotykają osoby starsze. Ponadto pojawia się zgaga, która nasila się przy pozycji leżącej. Kolejnym problemem jest parcie na pęcherz moczowy.

Natomiast skurcze łydek czy duszności mogą przerwać nawet bardzo dobry sen. Częstym problemem jest również zespół niespokojnych nóg. Warto zaznaczyć, że bezsenność może oznaczać wiele schorzeń zapalnych, w tym reumatoidalnych, endokrynologicznych czy autoimmunologicznych.

Bezsenność jest częstym objawem problemów psychicznych. Mowa tu o stanach lękowych, uzależnieniach, a także depresji. W takich przypadkach należy jak najszybciej odwiedzić psychoterapeutę, który udzieli wielu cennych wskazówek i zaproponuje skuteczną terapię.

To tylko niektóre spośród wielu przyczyn, decydujących o zaburzeniach snu. Ocena stanu zdrowia na własną rękę nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli bezsenność towarzyszy Ci często, konieczna będzie specjalistyczna diagnostyka. Pamiętaj, że wczesne wykrywanie schorzeń znacznie ułatwia i przyspiesza leczenie.

Zaburzenia snu – diagnostyka

Jeżeli osoba starsza zmaga się z bezsennością, należy udać się do specjalisty. Pierwszą czynnością będzie dokładna ocena stanu somatycznego, aby wykluczyć ewentualne choroby, które mogłyby powodować zaburzenia. W wielu przypadkach pomocne będzie wsparcie psychiatry, który sprawdzi, czy pacjent nie zmaga się z depresją bądź lękami.

Lekarz nie tylko dokona profesjonalnej diagnostyki, ale również zaproponuje skuteczne metody na poprawę higieny snu. Ponadto pomoże pozbyć się schorzeń, które wywołały zaburzenia. Jeżeli pacjent odwiedzi lekarza pierwszego kontaktu, prawdopodobnie otrzyma skierowanie do innego specjalisty.

Chociaż wiele osób zastanawia się, jak leczyć bezsenność u osób starszych, należy zawsze odwiedzić gabinet lekarski. Pamiętaj, że przyczyn zaburzeń snu może być bardzo wiele. Czasami jest to stres, a innym razem – bardzo poważne schorzenia. Regularne badania seniorów to absolutna podstawa. Dlatego postaw na doświadczonego specjalistę.

Zmiana nawyków związanych ze snem

W wielu przypadkach wsparcie farmakologiczne nie jest konieczne. Lekarze przede wszystkim zalecają modyfikację nawyków związanych ze snem. Bardzo często wystarczy wprowadzić kilka ważnych zmian, aby znacznie poprawić komfort wypoczynku. Poznaj szczegóły i sprawdź, o jakie praktyki powinni zadbać seniorzy.

Osobom starszym lekarze często zalecają unikanie drzemek w ciągu dnia. Duże znaczenie ma aktywność fizyczna oraz odpowiedni rytm posiłków. Pamiętaj również, aby przed snem unikać ekspozycji na światło niebieskie, które emitują ekrany telewizorów i smartfonów.

Eksperci radzą, aby przed zaśnięciem zadbać o równowagę umysłową. W godzinach popołudniowych i wieczornych warto porozmawiać z bliskimi, poczytać książkę czy wykonać umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Relaks z dala od czynników stresowych znacznie ułatwi zasypianie.

Duże znaczenie mają również posiłki przed snem. Należy unikać zbyt obfitych kolacji, które mogą wywołać problemy żołądkowe, a co za tym idzie – bezsenność. Do czynników pobudzających należą również kawa, alkohol czy papierosy.

Warto także sięgnąć po materac o twardości dopasowanej do masy ciała. Ponadto przy problemach ze snem świetnie działa kołdra obciążeniowa, zwana również sensoryczną. Jest wypełniona granulatem, który obciąża ciało na całej powierzchni, co przekłada się na bardzo wysoki komfort i ułatwia zasypianie. Pamiętaj również o idealnie dopasowanej poduszce. W ten sposób stworzysz doskonałe warunki snu.

Nie można zapomnieć o przewietrzeniu pokoju przed snem. Wystarczy otworzyć okna na 15 minut, aby stworzyć dużo lepsze warunki wypoczynku. Jeżeli jest to możliwe należy ograniczyć ryzyko hałasu.

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

Jeżeli zmiana nawyków związanych ze snem nie zapewnia oczekiwanych rezultatów, wielu specjalistów zaproponuje skuteczne leczenie. To powinno w miarę możliwości przebiegać przyczynowo. Eksperci podkreślają, że leczenie bezsenności u osób starszych często obejmuje terapię poznawczo-behawioralną (CBT). Natomiast wiele zależy od stanu pacjenta, a dobry lekarz do każdej sprawy podejdzie w indywidualny sposób.

Jeżeli specjalista decyduje się wdrożyć farmakoterapię osobom po 55. roku życia, bardzo często zaleca melatoninę o przedłużonym działaniu. Eksperci oceniają, że jej skuteczność jest umiarkowana, natomiast lek nie wpływa na funkcje poznawcze i motoryczne. Przy odpowiednim stosowaniu jest to bezpieczna opcja.

Natomiast inne leki wymagają bardzo ostrożnego stosowania pod czujnym okiem specjalisty. Otóż mogą powodować działania niepożądane. Po ich zażywaniu niekiedy dochodzi do zaburzeń pamięci czy trudnościach z koncentracją. Ponadto mogą pojawić się problemy z funkcjami ruchowymi. W ten sposób rośnie ryzyko upadków i złamań. Pamiętaj, że niektóre środki farmakologiczne powodują uzależnienie.

Chociaż zmianę nawyków związanych ze snem można przeprowadzić samodzielnie, leczenie powinno odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty. Wybierz wsparcie eksperta, który cieszy się wysoką renomą i zaproponuje skuteczne rozwiązania.

Bezsenność u osób starszych – co należy zrobić?

Problemów z bezsennością nigdy nie można ignorować. Jeśli pojawią się pierwsze objawy, warto zwiększyć aktywność fizyczną. Dobra praktyka nakazuje 30 minut ruchu dziennie. Natomiast nie muszą być to trudne ćwiczenia fizyczne. Nawet spacer może poprawić jakość wypoczynku.

Według specjalistów bezsenność często występuje po przejściu na emeryturę. Dzieje się tak z uwagi na zmianę pór wstawania z łóżka. Najlepiej trzymać się rytmu dnia, gdyż jego radykalna zmiana mogłaby wpłynąć na kłopoty z zasypianiem. Ponadto nie warto kłaść się zbyt wcześniej. Gdy Twój sen trwa średnio 6 godzin, a położysz się o godzinie 20, obudzisz się w nocy. Warto wyznaczyć sobie stałe godziny i trzymać się tych założeń. Wstawanie z łóżka zawsze o tej samej porze prowadzi do wzmocnienia jakości snu.

Pamiętaj również o wprowadzeniu dobrych praktyk, które opisaliśmy. Niekiedy wystarczy wymienić pościel i sięgnąć po kołdrę obciążeniową, która doskonale sprawdza się u osób starszych i zapewnia tak potrzebną wygodę. Ponadto unikaj czynników pobudzających.

Jeśli podejrzewasz, że bezsenność jest wywołana przez jakieś schorzenie, pilnie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Specjalista po dokładnym wywiadzie zaproponuje skuteczne metody leczenia zaburzeń snu oraz czynników, które je wywołują. Po wykonalny podstawowych badań, otrzymasz dokładną diagnozę oraz szczegółowy plan działania.