Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Nerwica lękowa stanowi bardzo poważny, a zarazem powszechny problem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą Ci go pokonać. Poznaj szczegóły i zadbaj o komfort psychiczny.

Czym jest nerwica lękowa?

O nerwicy lękowej mówi się w kontekście zaburzeń emocjonalnych, natrętnych myśli, a także objawów psychosomatycznych. Cechą charakterystyczną tego stanu jest świadomość, że symptomy mają podłoże psychiczne. Pomimo tego występuje bardzo silny lęk. W dodatku zachodzi mechanizm sprzężenia zwrotnego – lęk wywołuje objawy, które z kolei powodują strach.

Ataki nerwicy mają różne przyczyny i negatywnie wpływają na komfort życia. Dlatego nigdy nie można ich lekceważyć. Natomiast należy wdrożyć skuteczne rozwiązania, które zapewnią tak potrzebne wsparcie. Dziś leczenie nerwicy jest bardzo skuteczne, lecz zawsze wymaga wsparcia doświadczonego eksperta.

Zwróć uwagę, że termin nerwicy lękowej funkcjonuje w języku potocznym. Natomiast psychologowie mówią o zaburzeniach lękowych. Innym specjalistycznym terminem jest neuroza – krzyżówka często definiuje to hasło jako zaburzenie psychiczne. Natomiast nerwica lękowa najczęściej pojawia się w naszej mowie, zatem tego terminu będziemy używać.

Nerwica lękowa – przyczyny

Prawdopodobnie nerwica lękowa rozwija się pod wpływem czynników biologicznych, psychologicznych, kulturowych i społecznych. Te z kolei obejmują wiele elementów, dlatego mówimy o złożonym problemie, który wymaga szczegółowej diagnostyki.

 • Osobowość – według badaczy nerwica lękowa częściej rozwija się u osób, które były bardziej powściągliwe jako dzieci. O występowaniu zaburzeń może decydować też nieśmiałość i wrażliwość emocjonalna.
 • Wyuczona skłonność do zamartwiania się – organizm człowieka bazuje na wyuczonych nawykach, które kształtują się pod wpływem uwarunkowań społecznych, rodzinnych czy środowiskowych. Zdarza się, że skłonność do zamartwiania się stanowi negatywny nawyk.
 • Czynniki rodzinne – lęk bywa dziedziczony. Natomiast negatywne wzorce rodzicielskie często decydują o rozwoju zaburzeń.
 • Zmieniona chemia mózgu – naukowcy wskazują, że atak nerwicy może być związany ze zmianami w mózgu, chociaż wciąż trwają badania na ten temat.
 • Przebyte choroby – choroby płuc, tarczycy i serca mogą wpływać na występowanie objawów, które przypominają nerwice lekowa. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań fizykalnych, które pozwolą wykluczyć występowanie innych schorzeń.

Chociaż nerwica lękowa ma wiele przyczyn, dzisiejsza psychologia jest bardzo skuteczna. Doświadczony specjalista dokładnie zdiagnozuje problem, a następnie zaproponuje skuteczną terapię.

Nerwica lękowa objawy

Nerwica objawia się na wiele sposobów. Pacjenci bardzo często zmagają się zaburzeniami funkcji poznawczych oraz problemami emocjonalnymi. Schorzenia u wielu osób przebiegają inaczej, lecz bardzo charakterystyczne są objawy somatyczne nerwicy. Obejmują zaburzenia zmysłów (np. problemy z widzeniem, słuchem lub smakiem czy brakiem czucia).

Ponadto występują bóle w różnych miejscach. Zdarzają się także niedowłady, kłopoty z mówieniem, a także napady padaczkowe czy ciąża urojona. Gdy pojawiają się ataki nerwicy, objawy często wskazują na tachykardię (przyspieszone bicie serca), bóle brzucha czy drgawki.

Objawy nerwicy lękowej dotyczą również funkcji poznawczych. Wówczas pojawiają się natrętne myśli, a także różnego rodzaju natręctwa ruchowe. Ponadto dochodzi do problemów z koncentracją, a nawet amnezji.

Jednak w przypadku takich schorzeń, jak nerwica lękowa objawy somatyczne to nie jedyny problem. Bardzo często pojawiają się problemy natury emocjonalnej. Głównie chodzi o lęk i fobie. Ich źródłem może być strach przed otwartą przestrzenią czy podróżowaniem publiczną komunikacją. Warto nadmienić, że lęki często dotyczą sytuacji, które nie niosą za sobą realnego zagrożenia.

Takim stanom zazwyczaj towarzyszy spadek nastroju, nadpobudliwość i gniew. Ponadto nerwica lekowa często zabiera zdolność do odczuwania przyjemności. Wszystko to sprawia, że trudno zachować efektywność w pracy czy szkole, a także pielęgnować kontakty społeczne. Do najpoważniejszych konsekwencji zaliczamy depresję. Niekiedy pojawia się również nerwica depresyjna, która trwa przez długi czas.

Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na objawy. Niezależnie od tego, jak poważne są nerwice – leczenie jest bardzo skuteczne, choć często wymaga cierpliwości.

Nerwica lękowa – diagnostyka

Gdy spotka Cię atak nerwicy lękowej, objawy powinny być dokładnie zbadane przez specjalistę. Na początku ekspert zada kilka pytań związanych z przebytymi chorobami oraz stanem psychicznym. Ponadto może zlecić badania fizykalne, wykluczające inne schorzenia, które mogą dawać podobne symptomy.

Nerwica lękowa może być związana z następującymi stanami:

 • Choroby serca
 • Zaburzenia tarczycy
 • Padaczka
 • Choroba refluksowa przełyku
 • Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
 • Guz chromochłonny
 • Uzależnienie od niektórych używek

W przypadku tak poważnego stanu, jakim jest nerwica lękowa objawy fizyczne i psychiczne wymagają dokładniej analizy. Dlatego terapeuci często proponują dalszą diagnostykę i kierują pacjenta do innych specjalistów. Jednak ustalenie przyczyny jest bardzo ważne dla sukcesu leczenia.

Ekspert dokona diagnozy na podstawie informacji o nasileniu i przebiegu objawów. Ponadto należy poinformować specjalistę o ewentualnych traumach i problemach w życiu codziennym. Lekarz rozpozna, czy chodzi o konkretne zaburzenia lękowe, czy może lęk uogólniony.

Kiedy można mówić, że wystąpiła nerwica lękowa – ataki lub inne objawy utrudniają życie codzienne i występują częściej niż przez ostatnie pół roku. Na wielu stronach o tematyce psychologicznej znajdziesz zakładkę – nerwica lękowa test. Warto go rozwiązać, lecz tylko specjalista może zapewnić Ci skuteczną pomoc.

Nerwica lękowa leczenie

Jeżeli badania nie wykażą innych schorzeń, które powodują lęki, prawdopodobnie pacjenta czeka wizyta u psychologa lub psychiatry. To eksperci, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń z zakresu zdrowia psychicznego. Leczenie często obejmuje wprowadzenie farmakoterapii oraz terapii poznawczo-behawioralną. Jednak doświadczony specjalista do każdej sytuacji podchodzi w indywidualny sposób. 

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna obejmuje spotkania, na których pacjent rozmawia ze specjalistą. Dzięki temu można rozpoznać i zmodyfikować zachowania czy wzorce myślowe, które warunkują powstawanie lęków. To bardzo skuteczne rozwiązanie zarówno w przypadku zaburzeń nerwicowych, jak i zespołu stresu pourazowego, a także fobii społecznej.

Sesje terapeutyczne uczą pacjentów rozpoznawania niepokojących myśli oraz zarządzania nimi. Ponadto ekspert radzi, jak wyciszyć negatywne emocje, a tym samym powstrzymać nadchodzące lęki.

Nerwice – leki

Odpowiednio dobrane środki farmaceutyczne znacznie złagodzą objawy związane z nerwicą lękową. Specjalista może przepisać benzodiazepiny. Pamiętaj jednak, że sprawdzają się przy krótkoterminowym leczeniu. W dodatku nie są zbyt często przepisywane z uwagi na uzależniający charakter i skutki uboczne (problemy z pamięcią oraz koncentracją). Za ich pomocą charakterystyczne dla takich schorzeń jak nerwica objawy somatyczne (m.in. napięcie mięśni) są ograniczone. Ponadto zmniejszają uczucie niepokoju.

Warto dodać, że istnieją leki przeciwdepresyjne (np. duloksetyna, paroksetyna czy fluoksetyna), które stosowane są przez dłuższy czas przy leczeniu nerwicy lękowej. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż wspomniane benzodiazepiny. Natomiast każdy przypadek się różni, dlatego leki dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Stany lękowe – jak sobie radzić?

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie nerwicy lękowej. Jeżeli dotknęły Cię traumatyczne przeżycia, warto porozmawiać ze specjalistą, nawet gdy objawy nie występują. Ponadto eksperci zalecają zdrowy tryb życia. Brak ruchu i niewłaściwa dieta mogą powodować dyskomfort psychiczny. Nie inaczej jest w przypadku silnego stresu i niepokoju. Warto również zadbać o czas dla siebie i bliskich. Realizacja własnych zainteresowań i właściwa organizacja czasu to prosty przepis na spokój.

Jeżeli już lęki pojawiły się w Twoim życiu, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa na sukces w leczeniu. Pamiętaj, aby nie rezygnować z terapii i trzymać się nakreślonych zaleceń. Ponadto nie stosuj żadnych leków czy suplementów bez konsultacji z lekarzem. Wiele z nich może nasilać objawy lęku.

Warto również zadbać o komfort i higienę snu. Doskonałym sposobem może być wybór kołdry obciążeniowej, wypełnionej granulatem. Materiał wywołuje równomierny nacisk na ciało, co pozwala na spokojny i wygodny sen. Nie zapomnij również o odpowiednio dobranej poduszce.

Pamiętaj, aby unikać używek. Alkohol, narkotyki, nikotyna, a także nadmiar kofeiny mogą powodować niepokój. Jeśli jednak jesteś uzależniony od palenia, gwałtowne odstawienie tytoniu przełoży się na podobny efekt. Specjalista dokładnie zbada Twoją sytuację i pomoże Ci jak najlepiej przejść przez leczenie.  W dodatku warto poszukać grup wsparcia, które łączą osoby z podobnymi problemami.

Bardzo dobrym sposobem na stany lękowe może być stosowanie technik relaksacyjnych. Dobry terapeuta na pewno poleci Ci kilka skutecznych rozwiązań.

Podstawowym problemem osób z nerwicą jest trudność w wyciszeniu emocji. Tymczasem relaks ma bardzo duże znaczenie w walce z objawami lęku. Do skutecznych technik należy np. stopniowe rozluźnianie mięśni – polega na systematycznym napinaniu i rozluźnianiu różnych grup mięśniowych. W ten sposób można zmniejszyć objawy fizyczne.

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest medytacja uważności. Praktyka Mindfulness polega na fizycznym odprężeniu i trosce o spokój umysłu. Dzięki temu możesz zachować dobre zdrowie, a jednocześnie odzyskać energię życiową i rozwinąć współczucie czy cierpliwość. Jednak najważniejszym aspektem dla osób z nerwicą lękową jest redukcja stresu oraz wyciszenie. Można powiedzieć, że to współczesna forma znanej od lat medytacji.