Koszmary senne – zapobieganie, leczenie, wpływ na organizm
O śnie, kołdrach i nie tylko

Koszmary senne – zapobieganie, leczenie, wpływ na organizm

Chcesz wreszcie obudzić się z uśmiechem na twarzy? Poznaj kilka cennych wskazówek i sprawdź, jak pożegnać koszmary senne. To łatwiejsze niż może się wydawać!

Czym jest koszmar senny?

Koszmar jest długotrwałym marzeniem sennym, które występuje w fazie REM. Wywołuje strach, niepokój i przerażenie. Realistyczne sny bardzo często przedstawiają niebezpieczne sytuacje. Wówczas śni się wypadek, napaść, pobicie czy katastrofa.

Koszmar zazwyczaj wywołuje gwałtowne wybudzenie oraz trudności z ponownym zasypianiem. Kolejnego dnia pojawiają się zmęczenie i trudności z efektywną pracą czy nauką. Powracające koszmary negatywnie wpływają na jakość życia i mogą wywołać wiele problemów.

Złe sny – co oznaczają?

Zastanawiasz się, dlaczego śnią się koszmary? Najczęściej dotyczą negatywnych emocji w postaci smutku, złości czy strachu. Ponadto z koszmarami zmagają się osoby narażone na silny stres. Natłok obowiązków w pracy i w szkole sprawiają, że męczące sny stanowią realny problem. Kolejną przyczyną mogą być przebyte traumy, a także leki na nadciśnienie czy antydepresanty.

Zdarza się, że przyczyn koszmarów nie trzeba daleko szukać. Mogą być związane z niewłaściwą higieną snu. Spanie w niewygodnej pozycji, hałas czy światła ekranów znacznie utrudniają zasypianie, a także powodują okropne i realistyczne sny. Nie inaczej jest w przypadku alkoholu spożywanego wieczorem.

Koszmary nocne – skutki

Najczęściej koszmary nocne to pojedyncze epizody, które przytrafiły się każdemu z nas. Mogą być spowodowane nawet zbyt obfitą kolacją. Problem pojawia się, gdy takie sny towarzyszą nam dużo częściej niż zwykle. Wówczas pojawia się bezsenność i przewlekłe zmęczenie. W takim stanie nietrudno o problemy psychiczne, w tym również depresję.

To jeszcze nie wszystko. Koszmarom towarzyszy bardzo silny lęk, który wzbudza układ wegetatywny i prowadzi do zwiększonego wydzielania się hormonów stresu. Mowa tu np. o kortyzolu, który negatywnie wpływa na układ krwionośny, a także zwiększa ryzyko występowania otyłości. Ponadto zaburzenia snu mogą prowadzić do chorób serca.

Warto dodać, że koszmary senne u dziecka pojawiają się częściej niż u osoby dorosłej. Wówczas mogą wpływać na zmęczenie, złe samopoczucie, a także bezsenność. Dlatego warto kontrolować częstotliwość ich występowania, a w razie potrzeby udać się do specjalisty.

Jak zapobiegać koszmarom?

Wiesz już, jak wiele problemów wywołują koszmary – depresja i choroby serca to bardzo poważne konsekwencje. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiegać koszmarom. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak poprawić komfort snu.

Dobra praktyka nakazuje, aby wyciszyć się przed zaśnięciem. Warto więc wyłączyć telewizor, odłożyć na bok smartfona i udać się na wypoczynek. Pamiętaj, że światło emitowane przez ekran urządzenia może utrudniać zasypianie i powodować koszmary senne u dzieci oraz dorosłych. Zadbaj o to, aby sypialnia kojarzyła się z relaksem i wypoczynkiem. Natomiast nie powinna być miejscem pracy czy nauki.

Wielu specjalistów podkreśla, że na jakość snu wpływa aktywność fizyczna. Najlepiej wybrać niezbyt męczące, lecz relaksujące praktyki. Medytacja czy joga sprawdzą się idealnie. Natomiast sposobem na koszmary u dzieci może być zapewnienie miłej atmosfery. Możesz poczytać pociechom bajkę czy porozmawiać z nimi o miłych doświadczeniach.

Nie każdy wie, że na jakość snu wpływają zapachy. Badacze wykazali, że aromaty kwiatów i olejków zapewniają pozytywne odczucia podczas wypoczynku. W ten sposób zwiększysz szansę, że nie nawiedzą Cię nieprzyjemne, realne sny.

Nie zapomnij stworzyć komfortowych warunków snu. Doskonałym rozwiązaniem może być wybór kołdry obciążeniowej, wypełnionej granulatem, która zapewnia równomierny nacisk na ciało. W połączeniu z wygodną poduszką stanowi prosty przepis na bezsenność.

Pamiętaj również, aby ograniczać negatywne bodźce z otoczenia. Unikaj oglądania horrorów i czytania ciężkich lektur przed snem. Natomiast trudne rozmowy najlepiej odbyć o wcześniejszej porze. Jeżeli masz możliwość, staraj się nie pracować wieczorami. Najlepiej ten czas poświęcić bliskim i cieszyć się wspólnym relaksem.

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Zdarza się, że koszmary nocne stale powracają. Taki stan może być spowodowany problemami psychicznymi i często występuje przy depresji oraz stanach lękowych. Jeżeli problem męczy Cię przez długi czas i nie możesz go samemu wyeliminować, koniecznie udaj się do specjalisty. Ekspert przeprowadzi dokładny wywiad i wykona szczegółową diagnostykę. Po zbadaniu przyczyny problemu wdroży terapię, która zapewni dobre zdrowie i pozwoli Ci zapomnieć o koszmarach.

Pamiętaj, aby odwiedzić doświadczonego terapeutę, który cieszy się pozytywnymi opiniami. Dzisiejsza psychologia jest bardzo skuteczna i pozwala rozwiązać wiele kłopotów bez wsparcia farmakologicznego. Ponadto wcześniejszy kontakt ze specjalistą zdecydowanie zwiększa skuteczność zastosowanych rozwiązań. Nigdy nie ignoruj koszmarów sennych i zaufaj doświadczonemu ekspertowi.