Czym jest napięcie psychogenne w ciele?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Czym jest napięcie psychogenne w ciele?

Trudne przeżycia z przeszłości niosą za sobą wiele problemów, z jakimi zmagamy się na co dzień. Jednym z nich jest napięcie psychogenne w ciele. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ten stan i jak sobie z nim radzić. Z naszymi wskazówkami na pewno zadbasz o lepsze samopoczucie.

Czym jest napięcie psychogenne w ciele?

Napięcie psychogenne dotyczy zmian i blokad w ciele, które pojawiają się na skutek przeżyć emocjonalnych czy długotrwałego stresu. Wówczas dochodzi m.in. do dolegliwości bólowych, a ich przyczyn szukamy u lekarza rodzinnego. Gdy okazuje się, że wyniki badań są w normie, przychodzi refleksja, że warto zadbać o komfort psychiczny.

Doświadczony specjalista na pewno zapyta o rodzaj wykonywanej pracy czy jakość snu. Jeśli nic nie wskazuje na poważne stany chorobowe, przyczyną może być właśnie napięcie psychogenne. Prawdopodobnie otrzymasz kilka zaleceń, dotyczących zmiany trybu życia bądź skierowanie do psychologa, który postawi dokładną diagnozę i zaproponuje skuteczną terapię.

Pamiętaj, że organizm obciążony silnym stresem ma trudności z regeneracją i regulacją emocji. Gdy są tłumione, pojawiają się napięcia tkankowe, które obejmują narządy wewnętrzne i zaburzają ich prawidłową pracę. W takiej sytuacji możesz odczuwać gorszy nastrój, bezsenność czy migreny. W niektórych sytuacjach dochodzi nawet do lęków czy depresji. Wówczas konieczne jest wsparcie dobrego psychologa lub psychiatry.

Ponadto napięcia mogą utrzymywać się przez długie lata. Dzieje się tak szczególnie w przypadku reakcji na trudne przeżycia z dzieciństwa. Obok objawów psychicznych pojawiają się również symptomy somatyczne, np. silne bóle. Ponadto napięcia wpływają na układ hormonalny i problemy z zajściem w ciążę u kobiet.

Na szczęście nie każde napięcia psychogenne rodzi poważne następstwa. W wielu przypadkach można z nimi swobodnie funkcjonować, lecz zalecany jest wypoczynek, a przede wszystkim dobry i regenerujący sen. Poważny problem pojawia się, gdy napięcie rośnie na skutek tłumienia emocji.

Jak rozpoznać napięcie psychogenne w ciele?

Rozpoznanie napięć psychogennych nie zawsze jest proste. Ponadto wiele osób tłumaczy objawy innymi dolegliwościami. Jednak istnieje kilka sposobów na rozpoznanie wroga.

Przede wszystkim napięcia psychogenne w ciele zauważysz w sytuacjach silnego stresu lub bezpośrednio po trudnym dla Ciebie zdarzeniu. A może odczuwasz napięcia podczas masażu ciała? To kolejne objawy, które warto skonsultować ze specjalistą.

Jeśli od pewnego czasu dłużej sypiasz i bierzesz udział w sesjach relaksacyjnych, a nadal zmagasz się z opisanymi symptomami, również warto porozmawiać z psychologiem. Ekspert na pewno pomoże Ci rozwiązać problem.

Zwróć uwagę, że ból brzucha nie musi być związany z trawieniem, a ból głowy nie zawsze bierze się z niewyspania. Takie objawy również mogą dotyczyć napięć psychogennych. Do tego czasem dochodzi sztywność w stawach czy napięte barki bóle lędźwiowe. Dlatego warto szybko reagować i udać się do specjalisty.

Wpływ napięć psychogennych na jakość życia

Napięcia psychogenne mogą wpływać na zdolność do skupienia się i wykonywania zadań, co z kolei osłabia wydajność w pracy czy w szkole. Ponadto niekiedy pojawia się problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Drażliwość, gniew czy brak cierpliwości generują konflikty wśród rodziny i przyjaciół.

Zdarza się, że napięcia psychogenne wywołują niechęć do podejmowania aktywności fizycznej, co jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia i utrzymania kondycji psychicznej.

Ponadto napięcia mogą przyczynić się do powstawania złych nawyków żywieniowych. Osoby, które zmagają się z tym problemem, częściej sięgają po słodycze czy fast foody, co może powodować kolejne problemy ze zdrowiem.

Szybka reakcja i wsparcie specjalisty pomoże Ci zadbać o dobre samopoczucie. Ponadto skorzystaj z kilku dobrych praktyk, które opiszemy w kolejnej sekcji poradnika. W ten sposób dużo łatwiej stawisz czoła kłopotom.

Jak radzić sobie z napięciem psychogennym?

Jeśli zmagasz się z objawami napięcia psychogennego, nie bój się prosić o pomoc. Pamiętaj, że niepokojące symptomy (np. silne bóle głowy czy brzucha) mogą dotyczyć również poważnych chorób. Dlatego zacznij od wizyty u lekarza rodzinnego, który rozpozna Twój stan i zleci badania. Jeśli wyniki będą w normie, warto zastanowić się nad kontaktem z psychologiem.

Zadbaj również o higienę snu. Postaraj się zasypiać i budzić o tych samych porach. Jeśli zmagasz się z bezsennością czy lękami, dobrym wyborem będzie kołdra obciążeniowa. Jej specjalne wypełnienie wywołuje nacisk na ciało i zapewnia uczucie odprężenia.

Nie zapomnij o wyłączeniu smartfona i telewizora przed snem, gdyż ekrany urządzeń emitują szkodliwe światło niebieskie, które utrudnia zasypianie. Ponadto nie spożywaj obfitych kolacji, unikaj alkoholu, kawy i palenia tytoniu wieczorami.

Zastanów się, jakie techniki najbardziej Cię relaksują. Dla jednych będzie to długa kąpiel, a dla innych masaż. Dobrym wyborem jest również aktywność fizyczna, która pomaga wyciszyć negatywne emocje. Jogging, gimnastyka czy jazda na rowerze sprawdzą się znakomicie.

Pamiętaj, aby zawsze znaleźć czas dla siebie i realizację własnych zainteresowań. Odpoczynek ma kluczowe znaczenie w walce z zaburzeniami. Równie ważne są rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Warto szczerze pomówić o swoich problemach i uwolnić tłumione emocje.

Napięcia psychogenne – podsumowanie

Napięcia psychogenne powodują niemałe zamieszanie w organizmie. Tłumienie emocji przyczynia się do objawów psychicznych i somatycznych. Zwróć uwagę, że tylko doświadczony specjalista wskaże diagnozę i pomoże Ci w rozwiązaniu problemów.

Jednak istnieją dodatkowe środki, które warto wprowadzić w życie, aby móc cieszyć się dobrą kondycją psychiczną. Dobry sen, prawidłowa dieta, aktywność fizyczna czy techniki relaksacyjne pomogą Ci pokonać wroga i cieszyć się tak potrzebnym spokojem.

Nie zapominaj również o pielęgnowaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi. Czas spędzony wśród bliskich pomoże Ci stawić czoła wyzwaniom codziennego dnia.