Wyczerpanie nerwowe – przyczyny, objawy, leczenie
O śnie, kołdrach i nie tylko

Wyczerpanie nerwowe – przyczyny, objawy, leczenie

Ten problem dotyka wiele osób, lecz mało kto wie, że można z nim skutecznie walczyć. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się wyczerpanie nerwowe i jak odzyskać tak potrzebny spokój.

Czym jest wyczerpanie organizmu?

To stan, który charakteryzuje się przewlekłym zmęczeniem. Pojawia się w momencie, gdy organizm przez długi czas zmaga się z deficytem energetycznym. To uniemożliwia komfortową pracę, naukę czy rozrywkę. Wówczas konieczny jest dobry sen lub co najmniej kilkudniowy urlop. Zdarza się jednak, że wypoczynek nie rozwiązuje problemu. W takim przypadku wyczerpanie fizyczne jest groźne dla zdrowia.

Zwróć uwagę, że chwilowe zmęczenie nie powoduje poważnych problemów. Ponadto zdarza się każdemu z nas. Natomiast przewlekłe wyczerpanie niesie ze sobą konsekwencje dla zdrowia. Przede wszystkim wycieńczony organizm jest mało odporny na stres. Wówczas rośnie ryzyko schorzeń psychicznych. W niektórych przypadkach dochodzi do stanów lękowych, a nawet depresji. Ponadto osoby wyczerpane bywają nadpobudliwe.

Wśród fizycznych aspektów związanych z ciągłym zmęczeniem wymienia się bóle głowy, brzucha, gorączkę, alergie czy nietolerancje pokarmowe. W dodatku niedostateczna ilość snu grozi wieloma chorobami, a także może przyczynić się do wypadków drogowych czy niebezpiecznych zdarzeń w miejscu pracy.

Wyczerpanie organizmu objawy

Osoby, które zmagają się z wyczerpaniem organizmu, zazwyczaj potrzebują dużego wysiłku do wykonania czynności powszechnie uważanych za rutynowe. Ponadto można zauważyć ciągłe zmęczenie i nerwowość. Często pojawia się senność oraz uczucie osłabienia. Zdarza się nawet, że dochodzi do omdleń. Kolejne problemy dotyczą braku motywacji i koncentracji. Poważnym objawem może być również arytmia serca. Ten stan zawsze należy traktować poważnie i zgłosić się do specjalisty.

Objawy wyczerpania mogą się różnić. Dobrą praktyką jest wizyta u lekarza przy wszystkich niepokojących symptomach. Specjalista oceni, czy zagrażają one zdrowiu i ewentualnie skieruje Cię na dalszą diagnostykę. Niekiedy morfologia krwi może wskazać wiele groźnych przyczyn. Takie badanie wykonasz w kilka minut, a wiele laboratoriów zapewnia wyniki jeszcze tego samego dnia.

Bardzo często osoby ze stanami lękowymi zgłaszają się do kardiologa. Wiąże się to z napadami tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca. Tymczasem wyniki badań u specjalisty mogą być prawidłowe, a realny problem leży po stronie kondycji psychicznej. Wówczas pomocne będzie wsparcie psychologa.

Przeciążenie układu nerwowego – czynniki ryzyka

Szybkie tempo życia to symbol naszych czasów. Wiele osób zmaga się ze stresującą pracą oraz presją otoczenia. Na wyczerpanie najbardziej narażone są młode matki oraz osoby, które muszą zmagać się z nowymi obowiązkami zawodowymi. Opisane wyżej objawy mogą trwać miesiącami, zanim osoby nimi dotknięte zdecydują się na wizytę lekarską. Odkładanie pomocy pogłębia problem i sprawia, że jest trudniejszy do wyeliminowania.

Najgroźniejsze przyczyny wyczerpania organizmu

Stan ten nie tylko wiąże się ze stresującą pracą czy brakiem dostatecznej ilości snu. Zdarza się, że może być objawem poważnej choroby. Należy do nich np. cukrzyca. W tym stanie komórki pozbawione są dostatecznej ilości energii, więc pojawia się zmęczenie.

Ponadto wyczerpanie może być spowodowane rozwijającą się anemią czy kłopotami z ciśnieniem krwi. Kolejne ewentualne przyczyny to problemy z tarczycą, niewydolność nerek, a także wirusowe zapalenie wątroby. To groźne schorzenia, które należy jak najszybciej leczyć. Dlatego przyczynę zmęczenia powinien zawsze ustalić specjalista.

Skrajne wyczerpanie organizmu objawy a leczenie

Przede wszystkim pamiętaj, że samodzielna diagnoza nie jest dobrym pomysłem, a wszelkie wątpliwości powinien rozstrzygać lekarz. Dosyć często objawy zmęczenia związane są ze stresem. Jeżeli specjalista nie wskaże na przyczyny związane z jakimś schorzeniem, na pewno zaleci zmianę trybu życia.

Przede wszystkim musisz zadbać o równowagę pomiędzy czasem pracy a odpoczynkiem. Warto również ograniczyć używki oraz niezdrową żywność. Kolejny ważny krok to prawidłowa higiena snu. Czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi na pewno pozwoli zapomnieć o kłopotach i nabrać energii. Warto również postawić na sport. Wielu ekspertów podkreśla, że aktywność fizyczna nie tylko wpływa na kondycję fizyczną, ale również pozwala rozładować stres.

Pamiętaj również, aby dietę uzupełnić o cenne witaminy i minerały. Przy ich niedoborach warto sięgnąć po wysokiej jakości suplementy. Dobrem pomysłem będzie rezygnacja z napojów energetycznych, które tylko na krótki czas zapewnią Ci dodatkowe siły. Najlepszym rozwiązaniem będzie regularna praca nad komfortem psychicznym.

Jeśli towarzyszy Ci wyczerpanie nerwowe objawy bywają niepokojące. Najczęściej wystarczy wprowadzić w życie kilka pozytywnych nawyków, aby móc odzyskać energię i z uśmiechem na twarzy stawić czoła obowiązkom. O zmiany zadbaj już teraz, gdyż odkładanie ich na później zazwyczaj jest nieefektywne.