Jak drzemać w dzień, by dobrze spać w nocy?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Jak drzemać w dzień, by dobrze spać w nocy?

Chcesz cieszyć się komfortowym wypoczynkiem? Sprawdź, jakie efekty zapewni Ci spanie w dzień. W naszym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje. 

Spanie w dzień – czy to dobry pomysł?

Zdaniem naukowców nawet krótka drzemka zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, wystąpienia udaru mózgu, ataku serca, nerwicy czy depresji. W dodatku regularny wypoczynek pozwoli Ci zadbać o sylwetkę. Wypoczęty organizm po prostu pracuje lepiej i produkuje mniej substancji, które wpływają na głód. Dzięki temu rzadziej masz ochotę na fast foody czy słodycze.

Relaks w ciągu dnia jest ważny również z innych powodów. Okazuje się, że nawet krótka drzemka po obiedzie dodaje energii i pozwala skoncentrować się na obowiązkach. Ponadto taki wypoczynek wspomaga kreatywne myślenie i zapewnia dobry humor.

Zwróć uwagę, że drzemka regeneracyjna może czasem uratować życie. Dotyczy to zwłaszcza kierowców, którzy pracują przez wiele godzin. W ich pracy wypoczynek jest wręcz obowiązkowy. Nie inaczej jest w przypadku kontrolerów lotu czy pilotów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo podróżnych. Pomimo wielu atutów drzemka w dzień często jest niedoceniona.

Czy Polacy śpią za krótko?

Wiele wskazuje na to, że Polacy wciąż zmagają się z ciągłym zmęczeniem. Bardzo często brakuje nam czasu na drzemkę, co wiąże się z poważnymi problemami. Niektórzy żartobliwie podchodzą do Światowego Dnia Drzemki w Pracy, lecz wskazuje on na ważny problem zmęczonych społeczeństw.

Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach Azji drzemka należy się nie tylko przedszkolakom, ale również pracownikom. W naszej kulturze jest nieco inaczej, jednak nadal możesz praktykować wypoczynek po pracy, a przede wszystkim dbać o odpowiednią długość snu w nocy. To podstawa prawidłowo funkcjonującego organizmu.

Warto dodać, że w wielu chińskich firmach pracownicy udają się na 90 minut przerwy. Wtedy mogą nie tylko zjeść obiad, ale również się przespać. Natomiast popołudniowa sjesta w Hiszpanii i krajach śródziemnomorskich trwa od godziny 14:00 do 17:00. W tym czasie w wielu sklepach nie zrobisz zakupów, gdyż pracownicy po prostu odpoczywają.

Warto zaznaczyć, że Polacy często odwiedzają psychologów. Tymczasem stanów lękowych oraz wielu innych objawów ze strony układu nerwowego można uniknąć. Wystarczy znaleźć czas na sen i zadbać o swój organizm. Pamiętaj, że zapobieganie to zawsze lepsze rozwiązanie niż leczenie. Dlatego warto wziąć pod uwagę nasze wskazówki.

Najlepszy czas na drzemkę

Dzisiaj coraz więcej osób pozwala sobie na drzemkę codziennie. Jednak nie każda forma wypoczynku zapewni Ci oczekiwane efekty. Jeżeli relaks trwa zbyt długo, może być Ci trudno usnąć wieczorem. Bardzo ważna jest również pora drzemki.

Organizm nieco zwalnia obroty po godzinie 14. Wtedy odrobinę spada potencjał intelektualny i obniża się temperatura ciała. Według badaczy to idealny czas na krótki sen. Większość z nas pracuje lub uczy się w godzinach porannych, lecz drzemka po godzinie 16 może już zaburzyć rytm dobowy.

Ile powinna trwać popołudniowa drzemka?

Czas przyjrzeć się badaniom i sprawdzić, jak długo powinien trwać dobry i krótki sen w ciągu dnia. Sara Mednick z Uniwersytetu Kalifornijskiego sklasyfikowała drzemki i wykazała, jak wpływają na organizm. Warto przyjrzeć się tym wynikom.

  • Drzemka nano – trwa maksymalnie 20 sekund. Wbrew pozorom dość często nam towarzyszy. Zdarza się pasażerom w autobusie czy jeszcze w łóżku, tuż po wyłączeniu budzika. Prawdopodobnie nie ma zbyt dużego wpływu na organizm, chociaż badacze jeszcze ostatecznie tego nie ustalili.
  • Drzemka mikro – trwa od 2 do 5 minut. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet tak krótki wypoczynek pozwala uwolnić się od uczucia senności. Często stosują ją kierowcy. Wielu ekspertów twierdzi, że należy przerwać trasę już po 2 godzinach. Krótka drzemka na pewno dotleni organizm i zapewni energię.
  • Drzemka 20-minutowa – idealne rozwiązanie na wypoczynek w ciągu dnia. Ponadto świetnie sprawdzi się jako drzemka poobiednia.
  • Drzemka dłuższa (od 20 do 50 minut) – zapewnia podobne efekty jak drzemka 20-minutowa. Pozwala się odprężyć i uwolnić głowę od stresu.
  • Godzinna drzemka – świetna propozycja dla osób, którym w codziennej pracy towarzyszy kreatywność. To idealne rozwiązanie, aby wzmocnić koncentrację i oczyścić umysł.
  • 90 minutowa drzemka – mało kto wie, że spanie w ciągu dnia może przynieść podobne efekty, jak 8-godzinny wypoczynek w nocy. Tymczasem to nie różnica w czasie ma kluczowe znaczenie, lecz fazy snu. Organizm musi przejść przez zasypianie, płytki sen, głęboki sen i fazę REM. Wówczas możesz liczyć na najlepsze efekty.

Pamiętaj, aby nie spać za długo. Dobrą praktyką będzie ustawienie budzika na określoną godzinę. Trzymanie się optymalnego rytmu dobowego pozwoli Ci łatwiej wstać z łóżka i sprostać wielu obowiązkom.

Jak wypoczywać efektywnie?

Odpowiednia pora i długość drzemki to jeszcze nie wszystko. Bardzo duże znaczenie mają warunki snu. Przede wszystkim zasłoń rolety i zadbaj o ciszę. Intensywny hałas zawsze utrudnia zasypianie oraz efektywny wypoczynek. Ponadto warto sięgnąć po kołdrę obciążeniową, która pomoże Ci się zrelaksować. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej poduszki oraz materaca.

Pamiętaj, że źle dobrane podłoże negatywnie wpływa nie tylko na komfort wypoczynku, ale również na rozwój różnych schorzeń. Przede wszystkim niewłaściwy materac może powodować bóle głowy i kręgosłupa. Do tego dochodzą kłopoty z koncentracją, spadek energii oraz zaburzenia nastroju. Natomiast długotrwałe problemy ze snem to prosta droga do bezsenności oraz różnych chorób układu krążeniowo-naczyniowego.

Nawet 20-minutowa drzemka pomoże przetrwać bardzo trudny dzień. Ponadto taka rutyna pozwoli Ci rozwiązać problemy z koncentracją i lepiej skupić się na pracy. Właściwa higiena snu i nauka pozytywnych nawyków to prosty sposób na komfort każdego dnia.

Nie ulega wątpliwości, że zarówno krótka drzemka energetyczna, jak i dłuższy sen zapewnią Ci oczekiwane efekty. Jeśli chcesz cieszyć się udanym wypoczynkiem, zdecydowanie warto wprowadzić w życie te wskazówki. Przekonało się o tym wiele osób, które praktykują drzemki na co dzień. Zgodnie podkreślają, że taki relaks zdecydowanie wpływa na zdrowie.

Drzemka w dzień – podsumowanie

Drzemka w ciągu dnia to doskonały sposób na pozbycie się zmęczenia. Krótki sen pozwala oczyścić umysł i z dużym zapałem podejść do obowiązków. W dzisiejszym nieco zabieganym świecie bardzo trudno nam znaleźć czas na wypoczynek. Warto jednak brać przykład ze zdrowszych społeczeństw, w których krótki popołudniowy sen to rutyna.

Po efektywnej drzemce na pewno poczujesz się lepiej, a regularne praktykowanie jej pozwoli Ci cieszyć się komfortem psychicznym na co dzień. Zadbaj o swoje zdrowie już teraz i wprowadź drzemki w życie. Nie zapomnij o wyborze wygodnej poduszki, kołdry obciążeniowej oraz materaca o odpowiedniej twardości. Dzięki temu udany wypoczynek będzie w zasięgu ręki. Przekonało się o tym wiele osób i zdecydowanie warto do nich dołączyć.