Co kryje się za częstym ziewaniem w ciągu dnia?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Co kryje się za częstym ziewaniem w ciągu dnia?

Czy częste ziewanie może zwiastować chorobę? Sprawdź, czy ten problem wymaga konsultacji lekarskiej. 

Zbyt częste ziewanie przyczyny objawy

Jako pierwszy problematyką ziewania zajął się Hipokrates. Uważał, że proces ten wypędza z płuc tzw. złe powietrze. Zdaniem greckiego uczonego ziewanie było wręcz wskazane. Czy na pewno miał rację?

Dziś ziewanie towarzyszy chwilom zmęczenia, głodu czy niepewności. Ponadto często wiąże się ze stresem. Naukowcy twierdzą, że przez ciągłe ziewanie organizm dopomina się o większą dawkę tlenu. Warto wiedzieć, że głęboki wdech funkcjonuje jak pompa ssąca. Wówczas krew jest lepiej nasycona tlenem i krąży szybciej. W dodatku rośnie ciśnienie, a także liczba skurczów serca. Dzięki temu mózg jest lepiej dotleniony. 

Bardzo często powód ziewania nie jest groźny (np. chwilowy stres), choć niekiedy wymaga wsparcia specjalisty. Dlatego warto obserwować organizm i zastanowić się, co oznacza ziewanie i w jakich sytuacjach nam towarzyszy. Dzięki temu ocenisz, czy warto udać się do lekarza w celu wykonania badań. 

Uporczywe ziewanie a stres

Specjaliści zauważyli, że nadmierne ziewanie często towarzyszy sportowcom. Dzieje się tak zwłaszcza przed ważnymi zawodami czy decydującym momentem rywalizacji. Ziewają również początkujący spadochroniarze przed oddaniem skoku. 

Niedobór tlenu związany jest ze stresem. W takim stanie oddychamy dość płytko, a w niedotlenionej krwi zwiększa się stężenie dwutlenku węgla. Krótko mówiąc, ziewanie ratuje nas przed zatruciem. 

Częste ziewanie u dzieci również może być wynikiem stresu. Najmłodsi mogą mieć problemy z zaadaptowaniem się do warunków szkolnych. Atmosferze spokoju nie sprzyjają również częste sprawdziany.

Stres to częsta, lecz niejedyna przyczyna ziewania. Dlatego warto zbadać wszystkie ewentualności.

Codzienne częste ziewanie przyczyny

Zastanawiasz się, dlaczego człowiek ziewa w leniwe i beztroskie dni? Eksperci wyjaśniają, że gdy organizm zwalnia obroty, zwiększa się produkcja tlenku azotu. Ten działa jak trucizna i drażni komórki pnia mózgu. To kolejna sytuacja, w której ziewanie stanowi mechanizm obronny. 

Ziewanie jako objaw choroby

Odczuwanie zmęczenia to powszechny problem w krajach rozwiniętych. Według szacunków nawet 25% dorosłych skarży się na przewlekłe objawy tego stanu przez kilka dni w miesiącu. Natomiast 8% nawet każdego dnia. Ziewanie może być nie tylko objawem senności, ale również braku koncentracji. Natomiast przewlekłe zmęczenie czasami doprowadza do groźnych chorób. Dlatego tak ważne jest regularne wysypianie się.

Ziewanie stanowi również charakterystyczny objaw wielu innych chorób. Należą do nich epilepsja, choroba morska, migrena czy stwardnienie rozsiane.  Ponadto nadmierne zmęczenie może zwiastować problemy psychiczne, w tym depresję. Natomiast brak ziewania czasem świadczy o chorobie Parkinsona przy jednoczesnym braku dopaminy. 

Jeśli chodzi o ziewanie choroba rzadko o tym decyduje. Najczęściej wynika to z senności czy ze stresu. Jednak warto dokładnie zastanowić się nad przyczynami, a w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. 

Poranne i wieczorne nadmierne ziewanie przyczyny

Bardzo często ziewamy o poranku i pod koniec dnia. Według naukowców zależy to od stężenia hormonów i neurohormonów, a szczególnie dopaminy i oksytacyny, produkowanych w podwzgórzu. To bardzo ważne neuroprzekaźniki, które wpływają na nastrój i samopoczucie. Ponadto regulują potrzeby fizjologiczne związane ze snem. Jeżeli ich równowaga będzie zaburzona, po prostu zaczynamy ziewać.

Natomiast w nocy wzrasta stężenie hormonu adrenokortykotropowego, więc ziewanie obniża je. W dodatku rozciąga i dotlenia płuca przed snem oraz przygotowuje organizm do oddychania płytkiego i rzadkiego. 

Zbyt częste ziewanie przyczyny leczenie

Przy nadmiernym ziewaniu lekarze zazwyczaj zalecają zwiększenie czasu snu. Jeżeli objawy nie ustępują i towarzyszą podczas codziennych czynności, warto wykonać badania w kierunku cukrzycy, chorób nerek, niedoczynności tarczycy, chorób wątroby czy przewlekłych stanów zapalnych. 

Dalsza diagnostyka pozwoli określić przyczynę ziewania. Pamiętaj, że przy wielu chorobach szybka reakcja na objawy ma kluczowe znaczenie. Najczęściej schorzenia na wczesnym etapie można bardzo szybko powstrzymać. Jeżeli towarzyszy Ci codzienne ziewanie objaw ten nie może być lekceważony.

Ziewanie może pojawiać się również na skutek przyjmowanych leków. Zazwyczaj dzieje się tak po środkach, które powodują zawroty głowy czy senność. Zaliczyć do nich można preparaty przeciwdepresyjne oraz przeciwhistaminowe. Zdarza się również że ziewanie stanowi wynik abstynencji po odstawieniu papierosów czy narkotyków. 

Zaraźliwe ziewanie przyczyna

Mówi się, że ziewanie jest zaraźliwe. Czy to prawda? Okazuje się, że odruch ten faktycznie wywołuje podobny stan u innej osoby. Jak to się dzieje? Prawdopodobnie o tym zjawisku decydują neurony lustrzane zlokalizowane w płacie czołowym mózgu. Te uaktywniają się podczas pewnych czynności wykonywanych przez inną osobę i powodują powtarzanie ich. To te same neurony, które wpływają na współczucie i empatię. Badacze wskazują również, że struktury te decydują o rozwoju funkcji poznawczych oraz naśladownictwie. 

Ziewanie przyczyny – fazy ziewania

Poznaliśmy już, czym jest częste ziewanie – co oznacza i kiedy warto zgłosić się do specjalisty. Czas rzucić okiem na sam mechanizm ziewania, który obejmuje trzy fazy. 

  • Długi wdech – czasami może mu towarzyszyć świszczące wciągnięcie powietrza. W takich sytuacjach zazwyczaj szeroko otwieramy usta, a żuchwa opada na 4-6 sekund. Wtedy powietrze trafia do płuc przez usta i nos. Natomiast skrzydełka nozdrzy odchylają się w górę. Z kolei niewidoczne części gardła i nosa się rozszerzają, co pozwala na przepuszczenie jak największej ilości powietrza. Ponadto język odrobinę wysuwa się do przodu. Obniża się przepona, a płuca wypełnione są powietrzem. Napinają się też mięśnie klatki piersiowej. Na moment wzrasta tętno oraz ciśnienie krwi. 

  • Wstrzymanie oddechu – Najczęściej robimy to przy szeroko otwartych ustach. Wówczas napinają się mięśnie szyi, a oczy się mrużą. Niekiedy dochodzi również do łzawienia. Natomiast w ustach pojawia się więcej śliny, gdyż otwarcie ich pobudza ślinianki. Warto dodać, że wtedy wyostrza się węch, więc możemy odczuwać więcej zapachów.

  • Wdech – ostatnia faza ziewania. Wtedy powietrze szybko wydostaje się z płuc, a mięśnie rozluźniają się. Usta automatycznie się zamykają. Natomiast struny głosowe mogą drgać z uwagi na strumień powietrza. Dlatego niektórzy podczas ziewania wydają dźwięki. 

W ciągu tych kilku sekund zachodzi więc bardzo wiele procesów w układzie oddechowym.

Czy ziewanie można powstrzymać?

Próby tłumienia ziewania zazwyczaj nie są skuteczne, gdyż po chwili organizm dąży do kolejnego odruchu. Jeżeli powstrzymasz go częściowo, rozpocznie się seria nieudanych ziewnięć. Jednak po pewnym czasie, i tak nastąpi głębokie ziewnięcie. Decyduje o tym mieszanka substancji chemicznych, które znajdują się w organizmie. To połączenie dopaminy, serotoniny, tlenku azoty, oksytocyny i hormonu ACTH.