Mindfulness - Jak być tu i teraz
O śnie, kołdrach i nie tylko

Mindfulness - Jak być tu i teraz

Mindfulness cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, praktykujących rozwój osobisty. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się trening uważności i dlaczego warto go stosować. Dowiedz się więcej i odzyskaj tak potrzebny spokój.

Czym jest mindfullness?

Termin ten tłumaczony jest jako uważność. Najpopularniejszą definicję stworzył uczony Jon Kabat-Zinn. Według niego mindfulness to stan świadomości, który stanowi wynik intencjonalnego oraz nieoceniającego kierowania uwagi na wszystko to, czego aktualnie doświadcza człowiek.

Najprościej mówiąc, jest to świadome kierowanie uwagi na teraźniejszość Jednocześnie teoria zakłada niewybieganie w przyszłość i nieskupianie się na przeszłości. W ten sposób można wyciszyć emocje i poświęcić uwagę temu, co ważne jest tu i teraz.

Trening uważności pozwala pozbyć się ładunku emocjonalnego oraz pojmować doświadczenia bez wpływu wcześniej ukształtowanych poglądów na świat. Takie rozwiązanie nawiązuje do technik medytacyjnych oraz buddyzmu.

Dziś wiele osób zmaga się ze stresem i szuka sposobu na pozbycie się negatywnych emocji. Na szczęście taki trening jest bardzo skuteczny i pomaga pokonać nieprzyjazne myśli. Można powiedzieć, że to idealne rozwiązanie na problemy naszych czasów. Jeżeli zmagasz się ze stresem i szybkim tempem życia, zdecydowanie warto wprowadzić te praktyki.

Czym jest uważność?

Na temat uważności wiele mówi buddyjska psychologia, która sięga aż 2500 lat. Ponadto termin ten jest obecny w innych tradycjach, również judeochrześcijańskich. W starożytności uważność określano jako metodę, która ma zmniejszyć cierpienie i rozwinąć mądrość, równowagę emocjonalną oraz zdolność do współczucia.

Uważność stanowi stan świadomości, który łączy myśli, uczucia, doznania i otoczenie człowieka. Równie ważna jest postawa zaciekawiania i otwarcia na świat. Idealnym przykładem uważności może być świadomość wdechów czy doświadczanie wszystkich zmysłów podczas picia herbaty.

Osoby, które chcą rozwijać uważność, powinny zauważać mechanizmy, które dotyczą ciała i umysłu. Natomiast midfulness wyklucza ocenianie i angażowanie się w myśli. Praktycy tych technik wskazują, aby starać się po prostu być tu i teraz bez nacisku na szczególne osiągnięcia.

Według tej idei najlepszym sposobem na równowagę duchową jest medytacja. Uczeni wskazują, że nawet kilka minut dziennie bardzo dobrze wpływa na komfort psychiczny oraz relację z innymi. Natomiast ćwiczenia, które trwają 20-40 minut zapewnią jeszcze lepsze efekty.

Do najpopularniejszych sposobów należy klasyczna forma medytacji. Ponadto ważną rolę odgrywa trening MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction. Jest to program redukcji stresu. Z kolei MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy stanowi metodę zapobiegania nawrotom depresji. Programy te opracowano na podstawie tradycyjnych rodzajów medytacji proponowanym osobom zapracowanym, które walczą z ciągłym stresem.

Efekty treningu uważności

Temat treningu uważności wzbudza gorące dyskusje. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, specjaliści przeprowadzili wiele badań na ten temat. Wyniki potwierdziły, że praktyki związane z mindfulness poprawiają dobrostan psychofizyczny. Ponadto wspomagają otwartość na innych, akceptację oraz samoświadomość.

Eksperci wykazali, że uważność jest związana z poczuciem własnej wartości i satysfakcją z życia. Cechy te kojarzymy z dobrostanem psychicznym. Ponadto treningi mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dzieje się tak, gdyż te dobre emocje zmniejszają stres oraz skutki lęków czy stanów depresyjnych. Natomiast obniżenie reaktywności emocjonalnej reguluje zachowanie i redukuje skłonności do picia alkoholu i zażywania substancji psychoaktywnych.

W badaniach wzięło udział tysiące uczestników w ramach kilkutygodniowych programów uważności MBSR oraz MBCT. Dziś o skuteczności tych metod mówi nie tylko buddyjska psychologia, ale również wiedza neurobiologów. To niezbity dowód, że regularne treningi mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Jaki jest cel treningów uważności?

Wiele osób myślami wraca do przeszłości i skupia się na tym, co minęło. Czasami bycie tu i teraz nie jest łatwe. Traumatyczne przeżycia sprawiają, że trudno skupić się wyłącznie na teraźniejszych doznaniach. Natomiast regularna praktyka pozwoli uwolnić się od przykrych myśli i zadbać o codzienny komfort psychiczny.

Treningi uważności pomagają w uzyskaniu równowagi emocjonalnej oraz hamują rozwój zaburzeń lękowych. W tym celu należy wprowadzić umysł w stan skupienia. Ponadto wypracowanie odpowiednich umiejętności pozwoli szybko wyciszyć emocje, gdy pojawi się gniew i zdenerwowanie.

Kolejnym celem tych praktyk jest nauka czerpania energii z życia i radości z prostych, a wręcz banalnych rzeczy, jakie dotyczą nas na co dzień. W ten sposób spokój staje się nieodłączną częścią życia. Równie ważna jest harmonia z ludźmi oraz przyrodą.

Cele treningów obejmują ważne dla człowieka wartości, które pozwalają uzyskać równowagę duchową i stawić czoła stresowi. Jeżeli Tobie również zależy na komforcie psychicznym, zdecydowanie warto zapoznać się z technikami, dzięki którym zadbasz o swój umysł i wyciszysz negatywne myśli.

Rodzaje treningów uważności

Znasz już podstawowe techniki treningów uważności. Nadszedł czas, aby poszerzyć wiedzę i wskazać, czym się charakteryzują. Otóż wspomniany trening MBSR to podstawowa forma mindfulness. Cieszy się dużym zainteresowaniem już od końca lat 70. Metodę opracował Jon Kabat-Zinn z Uniwersytetu Medycznego Massachusetts. Ponadto program ten często realizowany jest w szpitalach oraz ośrodkach medytacji.

Metoda obejmuje ćwiczenia koncentracji na oddechu oraz praktyki, które zwiększają świadomość ciała, myśli i emocji. Uczestnicy zajęć uczą się, jak skutecznie walczyć ze stresem, codziennymi wyzwaniami oraz różnymi dolegliwościami. Ponadto treningi obejmują bezpośrednie doświadczenia uważności, medytacje, techniki oddychania, a także spacery i ćwiczenia ruchowe. 

Natomiast terapia MBCT stanowi rozszerzenie MBSR. Jednym z celów tej techniki jest zapobieganie nawrotom depresji. Na to rozwiązane decyduje się wiele osób, które zmagały się z tymi zaburzeniami, a dziś chcą cieszyć się dobrą kondycją psychiczną. Ponadto jest to świetne rozwiązanie dla osób z bezsennością czy lękami. Wśród uczestników nie brakuje również osób, którym doskwierają apatia, rozdrażnienie, przewlekły ból i ciągłe zmęczenie.

Przed rozpoczęciem terapii warto skontaktować się z ekspertem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zaproponuje skuteczną metodę. Dzięki temu technika uważności będzie perfekcyjnie dopasowana do Twojego stanu. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, które dobrze wiedzą, jak ważny jest spokój ducha.

Mity na temat uważności

Wokół technik mindfulness narosło wiele mitów i błędnych założeń. Nadszedł czas, aby się z nimi rozprawić. Wbrew wielu opiniom uważność nie stanowi praktyki religijnej. Chociaż wywodzi się z buddyjskiej psychologii, jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. Ponadto praktykują ją ludzie o różnych wyznaniach. Warto dodać, że Jon Kabat-Zinn przestał używać słowa „medytacja”, aby nie wywoływać kontrowersji na tle religijnym.

Kolejny mit mówi, że praktykowanie uważności służy do rozwoju odmiennych stanów świadomości. To nieprawda. Zwróć uwagę, że omawiane techniki nie mają nic wspólnego z hipnozą. Ponadto nie są uznawane za techniki relaksacyjne, choć relaks rzeczywiście stanowi efekt ćwiczeń. Natomiast metody zakładają świadomość oraz metaświadomość, czyli możliwość zauważania wszystkich elementów, które dzieją się w teraźniejszości. W ten sposób można uniknąć zamartwiania się przeszłością i przyszłością.

Niektórzy twierdzą, że trening uważności mindfulness oznacza izolację od życia oraz wszystkich problemów. Ponadto prowadzi do oderwania od rzeczywistości. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Techniki, które opisaliśmy odwracają tendencję, która nakazuje unikanie doświadczeń. Taka tendencja często występuje u osób z różnymi zaburzeniami natury psychicznej. Uważność naucza, aby odbierać doświadczenia takimi, jakie są naprawdę. Dzięki temu można zredukować uczucie lęku i zmniejszyć skłonności do zamartwiania się. Badania wykazały, że takie umiejętności pozytywnie wpływają na równowagę emocjonalną.

Wiele osób uznaje uważność za kwestię oczywistą, której można się nauczyć bez praktyk medytacyjnych czy treningów pod okiem doświadczonych ekspertów. Jednak wieloletnie doświadczenie instruktorów ma znaczenie priorytetowe. Specjaliści zaproponują skuteczną technikę i pomogą w uzyskaniu najlepszych efektów.

Pamiętaj, że dziś panuje moda na mindfulness, co ma swoje dobre i złe strony. Dużym atutem jest świadomość społeczna oraz chęć rozwiązania problemów psychicznych. Z drugiej strony pojawiają się pseudospecjaliści, którzy reklamują tę technikę jako gwarancję sukcesu i zadowolenia. Pamiętaj, aby nie korzystać z ich usług i zawsze sprawdzać doświadczenie trenerów.

Fundamentalne zasady uważności to mądrość oraz współczucie. Założenia te obecne są w krajach zachodnich już od lat. Polacy coraz chętniej korzystają z technik mindfulness, co pozwala im cieszyć się komfortem psychicznym.

Jak poprawić rezultaty treningów uważności?

Przede wszystkim nauka technik mindfulness wymaga cierpliwości. Dotyczy to szczególnie osób, które zmagają się ze stresującą pracą czy problemami psychicznymi. Ważnym czynnikiem jest również regularność treningów oraz wsparcie eksperta, który zadba o jak najlepsze efekty. Dzięki temu możesz nauczyć się żyć tu i teraz.

Ponadto warto samemu zatroszczyć się o komfort psychiczny. W tym przypadku decydującą rolę odgrywa dobry, regenerujący sen. Dlatego warto sięgnąć po wygodny materac i poduszkę. Niezastąpiona będzie również kołdra obciążeniowa. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, których dotyka stres i bezsenność.

Nie zapomnij również o prawidłowej diecie oraz aktywności fizycznej. Czynniki te pozytywnie wpływają na samopoczucie i pozwolą Ci czerpać jak najwięcej korzyści. Przekonało się o tym wiele osób, które wprowadziły te techniki w życie.