Somnifobia – gdy sen wywołuje prawdziwy strach
O śnie, kołdrach i nie tylko

Somnifobia – gdy sen wywołuje prawdziwy strach

Z tym problemem walczy dziś wiele osób. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jak skutecznie z nim walczyć. Poznaj szczegóły i ciesz się komfortowym snem każdej nocy.

Czym jest somnifobia?

Somnifobia jest to lęk przed snem. Osoby, których dotyczy ten kłopot, panicznie boją się snu, utraty świadomości czy momentu zaśnięcia. Taki stan niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Ciągła bezsenność może być przyczyną bardzo groźnych chorób.

Na szczęście istnieją skuteczne metody na rozwiązanie problemu, przy czym zawsze zalecane jest wsparcie specjalisty. Oprócz terapii eksperci zalecają, aby zastosować domowe metody, które pozwolą odzyskać komfort psychiczny i cieszyć się regenerującym wypoczynkiem.

Metody walki z somnifobią zależą od stopnia jej nasilenia. Niektóre przypadki wymagają specjalistycznego wsparcia, lecz warto spróbować samodzielnie stawić czoła objawom. Dlatego zachęcamy do lektury całego poradnika. Znajdziesz tu sprawdzone i skuteczne sposoby na lęk przed snem.

Przyczyny somnifobii

Na występowanie tego stanu wpływa wiele czynników. Ustalenie przyczyn ma kluczowe znaczenie dla wyboru metod walki z lękami. Najczęściej somnifobia jest związana z traumą kojarzoną z depresją, zaburzeniami lękowymi, występowaniem paraliżu przysennego, koszmarami czy silnym stresem.

Bardzo często czynnikiem, który odpowiada za lęki jest przykre przeżycie z dzieciństwa. Osoba z lękami obawia się obudzenia podczas nieobecności rodziców lub sytuacji zagrożenia (np. napadu czy pożaru). Wówczas sen zazwyczaj kojarzy się ze strachem.

Kolejna przyczyna somnifobii dotyczy zaburzeń niezwiązanych ze snem. Takie kłopoty mogą dotykać osób z depresją, lękiem uogólnionym oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Wówczas wsparcie specjalisty i zastosowane metody mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu.

Somnifobia – objawy

W przypadku somnifobii lęk pojawia się najczęściej przed zaśnięciem. Jednak czasami dochodzi również do wybudzania się w nocy. Wówczas pojawiają się objawy lęku uogólnionego. Jeżeli uda się zasnąć, lęk tkwi w podświadomości i przez noc jest coraz silniejszy. Wówczas łatwo obudzić się z uczuciem niepokoju.

Zdarza się, że na samą myśl o pójściu spać pojawiają się nieprzyjemne odczucia. Wtedy czasami dochodzi do ataków paniki. Jednak stan ten głównie wiąże się z objawami psychosomatycznymi. Wśród nich wyróżniamy przyspieszone bicie serca, ataki gorąca, zawroty głowy, nudności, spłycony oddech, drżenie rąk i nóg czy nadmierna potliwość. Takie symptomy pogłębiają problem i przyczyniają się do jeszcze większych trudności z zasypianiem.

Jak przebiega leczenie somnifobii?

Metody leczenia są różne i zależą od przyczyn takiego stanu. Na początku specjalista zbada, czym spowodowane są lęki przed snem. Szczegółowa diagnoza ma kluczowe znaczenie dla wyboru metod rozwiązania problemu. Najważniejszą kwestią jest wyeliminowanie przyczyn somnifobii.

Psychoterapia zapewnia bardzo wysoką skuteczność w walce z somnifobią. Niekiedy u przyczyn lęków leży depresja, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. W przeciwnym razie skutki bywają tragiczne.

W przypadku wielu schorzeń psychicznych wdraża się psychoterapię poznawczo-behawioralną, która pomaga zmienić schematy myślenia. Podstawą jest dążenie do tego, aby sen nie kojarzył się z czymś przerażającym. W zdecydowanej większości przypadków udaje się rozwiązać problem i przywrócić komfort życia.

Eliminacji objawów psychosomatycznych sprzyjają techniki relaksacyjne proponowane przez specjalistów. Ich efektywność bywa wręcz nieoceniona. Ponadto zalecane są nie tylko przy somnifobii, ale również wielu innych problemach. Ich wkład w dzisiejszą psychoterapię jest znaczący.

Czy można samodzielnie pokonać lęki przed snem?

Trwała lub nawracająca somnifobia zawsze wymaga wsparcia specjalisty. Jednak istnieją samodzielne sposoby, które pozwalają nieco złagodzić objawy i zadbać o komfortowy sen. Pamiętaj jednak, że pewnych technik należy się nauczyć, co wymaga nieco czasu. Mowa tu, chociażby o medytacji czy jodze. To świetne sposoby na uspokojenie ciała i wyciszenie umysłu. W sieci i literaturze znajdziesz wiele informacji na temat tych cenionych metod, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Duże znaczenie ma również aktywność fizyczna. Eksperci podkreślają, że osoby wyczerpane dobrym treningiem zasypiają dużo łatwiej. Z drugiej strony jest to oszukiwanie mózgu. Chociaż ćwiczenia wpływają na produkcję hormonu, który obniża poziom lęku, ich celem w tym przypadku jest wywołanie łatwego zasypiania. W taki sposób trudno rozwiązać problem budzenia się w nocy z uczuciem lęku. Ponadto jakość snu nie zawsze będzie na oczekiwanym poziomie.

Dobrą praktyką może być uprawianie sportu kilka godzin przed snem. Jednak nie może być to jedyna metoda na rozwiązanie problemu. Najlepiej łączyć aktywność fizyczną oraz techniki relaksacyjne. Jeżeli jednak lęk przed snem pojawia się częściej, należy koniecznie odwiedzić psychoterapeutę.

Ne lęki wpływają również negatywne emocje. Horror obejrzany wieczorem na pewno nie ułatwi zasypiania. Wręcz przeciwnie. To samo dotyczy kłótni, trudnych rozmów oraz wielu innych stresujących czynników. Przed snem należy się wyciszyć i zrelaksować. Czasami to wystarczy, aby zasnąć bez nerwów.

Początkowo walka z lękami może być trudna. Jednak z czasem dobre praktyki staną się pozytywnymi nawykami, które pozwolą Ci opanować nerwy. Lęki przed snem mogą być spowodowane szybkim tempem życia, pracą czy licznymi obowiązkami domowymi. Dlatego warto znaleźć chwile dla siebie, a od czasu do czasu zwyczajnie odpocząć.

Jakość snu a somnifobia

Ograniczenie czynników stresowych czy rozmowa z psychoterapeutą to jeszcze nie wszystko. Specjaliści podkreślają, że stworzenie odpowiednich warunków snu jest niezwykle istotne. Kluczowy czynnik stanowi wyeliminowanie wszystkich bodźców, które wpływają na lęk. Należą do nich światła, hałas, niewygodny materac, korzystanie ze smartfona bądź tableta, bądź oglądanie telewizji. Wszystkie te elementy rozpraszają uwagę, a niekiedy powodują gonitwę myśli, przy której trudno zatroszczyć się o jakość snu.

Ponadto zadbaj o własny komfort. Łóżko i materac powinny być wygodne. Duże znaczenie ma również kołdra i poduszka. Z myślą o osobach, których dotykają problemy ze snem, opracowano wysokiej jakości kołdry obciążeniowe. Ich budowa znacznie poprawia komfort, co ułatwia zasypianie. To nowoczesne, a zarazem polecane przez ekspertów produkty.

Pamiętaj, że sominifobia stanowi poważny problem, którego nie można lekceważyć. Do konsekwencji należy nie tylko zmęczenie czy poirytowanie. W niektórych przypadkach problemy ze snem prowadzą do różnych schorzeń psychicznych. Dlatego zawsze warto odwiedzić gabinet psychoterapeuty. Tylko specjalista może postawić dokładną diagnozę. Nie zapomnij również o zakupie wysokiej jakości kołdry i materaca. Kolejny ważny punkt to wprowadzenie technik relaksacyjnych, dzięki którym zadbasz o spokój ducha. Z takich metod korzysta wiele osób, które dziś cieszą się komfortem psychicznym.