Medytacja przed snem — sprawdzony sposób na poprawę jakości snu
O śnie, kołdrach i nie tylko

Medytacja przed snem — sprawdzony sposób na poprawę jakości snu

Człowiek codziennie narażony jest na presję z zewnątrz oraz sporo dodatkowych stresów, które utrudniają odpoczynek oraz skuteczną regenerację podczas snu. Jak podają badania, niekiedy aż 50% dorosłych skarży się na poważne problemy z zasypianiem. Ciekawym sposobem na zniwelowanie podobnych dolegliwości jest medytacja. Włączenie jej do wieczornej rutyny może zbawiennie wpłynąć na odpoczynek. Jeśli nieustannie budzisz się w nocy, jeśli masz problem z zapadnięciem w głęboki sen lub wstajesz rano zmęczony, koniecznie wypróbuj medytację. Sprawdź, jak działa oraz jakie typy medytacji można uprawiać przed snem!

Medytacja — jak działa na poprawę snu?

Medytacja to rewelacyjny sposób na to, aby uzyskać pewne zmiany psychologiczne w umyśle człowieka, które działają wspierająco w kwestii umysłu i ciała. Nie od dzisiaj wiadomo, że dobry jakościowo sen jest kluczowy dla odczuwanego w ciągu dnia zmęczenia. A z czego wynikają problemy, które zwykle nie pozwalają dorosłemu zasnąć? Zwykle to efekt zbyt wielu zmartwień, problemów, stresu w pracy lub w domu. Medytację warto praktykować, aby skutecznie uspokoić umysł. Medytacja pomoże również w walce z zaburzeniami snu oraz bezsennością. 

Regularnie praktykowana medytacja tuż przed snem gwarantuje fizyczne zmiany zachodzące w ciele człowieka. Te z kolei przygotowują organizm do relaksu, odpoczynku, regeneracji sił. Medytacja wspomaga procesy fizjologiczne, czyli obniża ciśnienie krwi, spowalnia rytm serca, zwiększa ilość wydzielanej serotoniny, która jest prekursorem dla melatoniny, a ponadto zwiększa jej ilość. Jak widać, medytacja może okazać się bardzo przydatna!

Sprawdź, jak przygotować się do snu z medytacją

Zastanawiasz się, jak zacząć swoją przygodę z medytacją? Nie jest to nic trudnego. Na samym początku warto upewnić się, czy jesteś w 100% przygotowany do snu. Aby medytacja dała naprawdę dobre rezultaty, dobrze byłoby odstawić telefon do samego rana, odłożyć gdzieś daleko, najlepiej zostawić w pomieszczeniu obok. Warto opracować również spersonalizowane rytuały, które jeszcze bardziej wesprą sen. Na początku można zbadać to, co działa na Ciebie, ponieważ w przypadku różnych osób mogą to być różne rzeczy czy nawyki. Dla wielu takim nawykiem będzie wypicie szklanki herbaty przed snem, a dla innych przeczytanie kilku stron książki. 

Poza tym warto skorzystać z czterech zaleceń, które mogą realnie pomóc i przygotować się solidnie do medytacji przed snem.

 • zaczynaj medytację, kiedy jesteś w 100% gotowy do łóżka, masz odpowiednie ułożone poduszki, koce oraz kołdry, a ciało możesz ułożyć według własnych upodobań, 
 • stwórz dla siebie idealnie komfortową, spokojną przestrzeń, usuń wszelkie rozpraszacze, przygotuj wszystko w ciszy,
 • leżakuj tylko tam, gdzie zamierzasz ostatecznie spać,
 • uwolnij wszystkie napięcia z ciała, skup się na równym i regularnym oddechu.

Jakie typy medytacji podczas snu można uprawiać?

Istnieją różne sposoby medytacji. Dla początkujących świetne są medytacje z przewodnikiem. Polegają na tym, że to nagrany wcześniej głos przeprowadza osoby przez rozmaite fazy. Proces ten wymaga minimalnego wysiłku, dlatego jest to sposób doskonały na uspokojenie się przed snem. Na rynku jest szeroki dostęp do medytacji z przewodnikiem. Wiele darmowych materiałów dostępnych jest na YouTube, nie brakuje też dedykowanych aplikacji z medytacjami.

Medytacja mindfulness to kolejny ze sposobów na uregulowanie swojego organizmu przed snem. Pomaga skutecznie przygotować mózg do snu, a ponadto wspiera jego jakość. Ćwiczenia mindfulness wspierają osoby, które cierpią na rozmaite zaburzenia snu. Jeśli chcesz skorzystać z tego typu medytacji, sprawdź 5 podstawowych kroków:

 • sprowadź swoje postrzeganie do świadomości ciała i oddechu,
 • wykonaj wdech i policz do 10, a następnie wykonaj wydech i licz do 10, powtórzy to kilka razy,
 • każdy wydech to okazja, żeby zagłębić się w materac, co pozwoli na jeszcze większą relaksację,
 • w momencie wędrówki umysłu koniecznie zwracaj uwagę na swoje myśli,
 • zasypiaj powoli.

Ostatni proponowany typ medytacji to skanowania ciała. Może być wykonywana łącznie z medytacją z przewodnikiem lub samodzielnie. Oto kilka kroków medytacji:

 • połóż się w wygodnej pozycji,
 • spowolnij oddech, zamknij oczy, skup się na tym co tu i teraz,
 • skup się na swoich palcach u stóp,
 • skup się na swoich odczuciach, oddychaj,
 • kontynuuj pracę w górę ciała, skupiaj się co jakiś czas na każdej części ciała,
 • można skanować ciało od dołu do góry, jak i od góry do dołu.

Korzyści, jakie płyną z medytacji przed snem

Nie da się ukryć, że medytacja niesie ze sobą wiele korzyści. Pozytywnie wpływa na jaźń oraz poprawia samopoczucie człowieka. Medytacja, poza realną poprawą snu, przynosi inne korzyści, takie jak:

 • poprawa koncentracji i zdolności poznawczych,
 • wsparcie układu sercowo-naczyniowego,
 • zmniejszenie stresu i uczucia niepokoju,
 • poprawa nastrój,
 • zmniejszenie niezdrowego pragnienia.

Medytację można skutecznie wspomóc, decydując się na użycie kołdry obciążeniowej inaczej nazywaną sensoryczną. Wpływa ona na ośrodki czuciowe w organizmie człowieka, ułatwia zrelaksowania się oraz znacznie polepsza jakość snu. Aby zniwelować wiele rozmaitych dolegliwości związanych z dorosłym życiem, stresem oraz niepokojem, warto wdrożyć do swojego życia medytację oraz spanie pod kołdrą obciążeniową od marki Huggymoon!

Jak długo trzeba medytować przed snem?

Wiele osób zastanawia się, jak długo powinna trwać medytacja przed snem, aby była maksymalnie skuteczna. Wbrew pozorom nie musi to być ciągnąca się w nieskończoność chwila. Wiele zależy od tego, czego konkretny człowiek potrzebuje. Dobra medytacja będzie trwać od 5 do 15 minut. Dla ludzi bardziej wymagających z pewnością będzie to dłuższa chwila. Warto też podkreślić fakt, że medytacja na początku może trwać dłużej, podobnie jak zasypianie. Z czasem powinno się to zmieniać i czas zasypiania powinien się skracać. Po kilku tygodniach praktyki każda osoba powinna sama warunkować swoje ciało oraz umysł i indukować sen przed zakończeniem medytacji.