TOP 10 skutecznych sposobów na zasypianie! 
O śnie, kołdrach i nie tylko

TOP 10 skutecznych sposobów na zasypianie! 

Badania wykazują, że ze snem ma kłopot coraz większa liczba dorosłych. Jeszcze do niedawna na problem ze snem skarżyli się główni seniorzy, u których naturalnie spada poziom melatoniny. W ostatnim czasie jednak coraz młodsi ludzie skarżą się na słabszy sen lub utrudnione zasypianie. Co można zrobić, aby zasypiać szybciej i częściej budzić się wypoczętym? Sprawdź kilka sposobów, które warto u siebie zastosować!

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu a sen

Nie da się ukryć, że sen jest niezbędny człowiekowi do życia. Często bagatelizujemy ten fakt, ponieważ nie chcemy tracić cennego czasu na sen. Jednak to właśnie brak snu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Śpiąc mało i nieefektywnie, nie dajemy organizmowi możliwości do regeneracji, do poprowadzenia cennych procesów dla jego zdrowia. Śpiąc mało, nie dbamy również o swoje samopoczucie, które przecież jest bardzo ważne. 

Podczas snu oddech staje się wolniejszy, spada ciśnienie krwi, spada także temperatura ciała. Przysadka mózgowa wydziela ważny hormon — somatotropinę, czyli hormon wzrostu. Odpowiednia ilość snu na dobę gwarantuje poprawę procesów metabolicznych oraz wspomaga proces chudnięcia. Jeśli noc przebiega spokojnie, sen trwa bez pobudek, rano wstajemy rześcy, lepiej wyglądamy i lepiej się czujemy. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że sen to zdrowie!

Dlaczego dorośli mają problem z zasypianiem?

Zastanawiasz się, skąd biorą się Twoje problemy z zasypianiem? To pytanie z pewnością wykiełkowało w głowach wielu osób, które choć raz miały problem z zaśnięciem wieczorem, mimo ogromnego zmęczenia. Natłok myśli, wzrok utkwiony w sufit — nocne godziny potrafią ciągnąć się wtedy w nieskończoność. 

Bezsenność nie jest od razu problemem, jeśli zdarza się raz na jakiś czas. Specjaliści wyraźnie dzielą bezsenność na kilka typów. Przygodna trwa tylko kilka dni, krótkotrwała trwa ok. 4 tygodnie, natomiast bezsenność przewlekła może trwać nawet kilka miesięcy. Dwa pierwsze typy są zwykle wypadkową problemów, stresujących sytuacji w domu, w pracy, na studiach czy w szkole. Jednak bezsenność, która trwa znacznie dłużej, nawet kilka miesięcy, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia oraz życia.

Chronicznie niewyspane osoby mają znacznie słabszą odporność, częściej zapadają na infekcje, a ponadto są bardziej podatne na cięższe schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby serca. Bezsenność może mieć też wpływ na rozwój depresji.

Do najczęstszych przyczyn kłopotów ze snem zaliczymy:

 • ostre światło,
 • stosowanie używek,
 • zbyt wysoką temperaturę w sypialni, 
 • głośne dźwięki,
 • nadmierny stres,
 • korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem,
 • stany lękowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia depresyjne,
 • silne emocje, 
 • zaburzenia układu nerwowego.

10 skutecznych sposób na szybsze zaśnięcie

Oto kilka skutecznych sposobów na szybsze i skuteczniejsze zaśnięcie!

 1. Nie patrz na zegarek — kłopoty z zaśnięciem wiążą się też z większą niecierpliwością, nie warto jednak nieustannie spoglądać na telefon i patrzeć, ile czasu minęło. W ten sposób podniesiesz jedynie poziom kortyzolu i tym bardziej nie zaśniesz.
 2. Opuść sypialnie i znajdź sobie zajęcie choć na chwilę — zmęczenie z pewnością nie pomaga, jednak dobrze byłoby wyjść na chwilę z sypialni i zrobić cokolwiek, co wymaga używania rąk oraz umysłu. Wystarczy 10-15 minut — możesz przekładać książki na regale czy też zająć się na chwilę puzzlami. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po telefon, ponieważ nie pomoże on w walce z bezsennością, a jedynie pogorszy Twój stan.
 3. Skorzystaj z pomocy z zewnątrz — użyj kołdry obciążeniowej od Huggymoon! Kołdra sensoryczna jest w stanie ukoić układ nerwowy człowieka. Obciążenie we wnętrzu kołdry działa pozytywnie i pozwala walczyć z różnymi zaburzeniami, w tym również ze stresem, bezsennością i zmęczeniem. Wypełnienie kołdry sensorycznej od Huggymoon ma znaczący wpływ na codzienny relaks człowieka, cięższe wypełnienie wysyła do układu nerwowego człowieka poczucie bezpieczeństwa, dlatego znacznie szybciej i łatwiej jest zasnąć.
 4. Zakładaj skarpetki do spania — jeśli nieustannie towarzyszy Ci stres i niepokój, do łóżka ubierz skarpetki, które ogrzeją Twoje stopy. Zatrzymując ciepło w kończynach, łatwiej wejdziesz w stan relaksu i odpoczynku.
 5. Opłucz ciało zimną wodą — przeciążony układ nerwowy wymaga terapii szokowej, można więc iść do łazienki i opłukać twarz zimną wodą lub nawet lodowatą. Możesz powtarzać tę czynność przez ok. 30 sekund. Tym sposobem wyrównasz ciśnienie krwi i pozwolisz wyrównać równowagę swojego ciała.
 6. “Jedź” na wakacje — nie chodzi tutaj o dosłowne wybranie się na wakacje, a o zanurzeniu się w marzeniach. Podczas zasypiania myśl o miejscu, w którym chciałbyś się znaleźć.
 7. Wykorzystaj metodę “4-7-8” - teoretycznie metoda ta powinna wprowadzić człowieka w fazę snu zaledwie w minutę. Umieść język na podniebieniu, tuż za zębami, następnie zrób mocny wydech przez usta, zrób wdech przez nos trwający ok. 4 sekundy, wstrzymaj oddech na 7 sekund i wypchnij powietrze przez ok. 8 sekund. Całą serię potwórz 4 razy.
 8. Puszczaj bańki mydlane — profesorowie są zdania, że puszczanie baniek wprowadza w stan relaksu poprzez wyrównanie i wydłużenie oddechu. Nie samo puszczanie baniek, ale również ich obserwacja działa cuda, ponieważ można wejść w stan hipnozy.
 9. Posłuchaj muzyki — oczywiście nie wybieraj ciężkich brzmień, raczej skupi się na muzyce klasycznej, która może zdziałać prawdziwe cuda.
 10. Zjedz kolację przy świecach — ogień jest w stanie zapewnić spokojny sen, wieczorem ciało powinno przechodzić w stan odpoczynku, a delikatne światło świec może w tym pomóc.

Zadbaj o dobrą jakość snu na co dzień

Jeśli zauważyłeś pierwsze oznaki bezsenności, nie zwlekaj! Nie ma na co czekać, warto wdrożyć pierwsze kroki ku polepszeniu jakości snu. Warto dbać o regularny tryb życia na co dzień, kłaść się spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze. Przed snem lepiej unikać ciężkich posiłków oraz napojów wypełnionych kofeiną. Używki przed snem też nie są dobrym pomysłem. Koniecznie skorzystaj też z powyższych rad, ale jeśli żadna nie zadziała, zgłoś się do specjalisty.