Czym jest lęk uogólniony i jak sobie z nim radzić?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Czym jest lęk uogólniony i jak sobie z nim radzić?

Czy ktoś w Twoim otoczeniu ciągle jest przygnębiony? A może to Ty martwisz się z pozoru błahymi sprawami? Chwile smutku przytrafiają się każdemu, lecz czasami mogą świadczyć o zaburzeniach psychicznych. W tym poradniku przeczytasz, czym charakteryzuje się zespół lęku uogólnionego i jak reagować na pierwsze objawy.

Przygnębienie i stres

Na pewno nie raz towarzyszył Ci smutek. Martwimy się pracą, zdrowiem czy sytuacją rodzinną. Ponadto niektórzy zmagają się z traumatycznymi przeżyciami, np. odejściem bliskiej osoby. W takich przypadkach płacz i przygnębienie jest naturalną reakcją organizmu.

Natomiast wyzwania dnia codziennego i nagłe zagrożenia wywołują stres, który przygotowuje organizm do radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami. Chociaż nerwów trudno uniknąć, ciągły stres może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych, w tym lęku uogólnionego.

Jeśli przygnębienie i rozdrażnienie towarzyszy Ci na co dzień, warto skonsultować się z ekspertem, który udzieli Ci cennych wskazówek i pomoże powrócić do równowagi psychicznej. Pamiętaj, że lęki dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego warto stale rozmawiać z bliskimi i reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

Czym jest zespół lęku uogólnionego

Zespół lęku uogólnionego jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Objawy występują wyraźnej przyczyny i charakteryzują się różnym nasileniem.

Osobom, które zmagają się z lękiem na co dzień, towarzyszy silny stres i niepokój. Wówczas mogą pojawić się napięcia mięśniowe, tachykardia (przyspieszone bicie serca), drżenie rąk czy zaburzenia snu. Kolejnym charakterystycznym objawem jest ciągły pesymizm i zamartwianie się.

Zespół lęku uogólnionego negatywnie wpływa na relacje z innymi. Osoby z tym zaburzeniem często unikają spotkań towarzyskich z obawy przed negatywną oceną, co może prowadzić do izolacji i samotności.

Niejednokrotnie ich bliscy nie rozumieją, dlaczego tak trudno jest im podjąć nawet proste decyzje, co może powodować napięcia rodzinne. Kluczem do sukcesu jest wyrozumiałość i właściwa terapia.

Lęki utrudniają również życie zawodowe z uwagi na trudności z wydajnością i koncentracją. Strach przed wyzwaniami może skutkować brakiem awansu i poczuciem niepowodzenia, co pogłębia objawy.

Lekceważenie pierwszych symptomów może prowadzić do rozwoju wielu innych problemów. Zdarza się, że zespół lęku uogólnionego współwystępuje np. z depresją, co utrudnia diagnozę. Dlatego tak ważne jest wsparcie doświadczonego specjalisty.

Lęk uogólniony – przyczyny

Lęk uogólniony często jest związany ze środowiskiem, w którym dorastamy, uczymy się lub pracujemy. Źródłem problemu może być postawa rodziców, którzy reagują nadmiernym strachem np. na potknięcia dziecka lub stosują zbyt wiele nakazów i zakazów. Taka postawa przyczynia się do problemów rozwojowych.

Badacze wspominają również o roli patogenezy. Według ich obserwacji osoby, których krewni zmagali się z zaburzeniami lękowymi mają większe ryzyko wystąpienia objawów. Ponadto problemy częściej występują u osób samotnych, mniej zamożnych oraz tych, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w przeszłości.

Według niektórych naukowców kolejną przyczyną może być nieprawidłowy poziom niektórych neuroprzekaźników, w tym serotoniny i noradrenaliny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że u części osób, które stosowały leki na poprawę stężenia tychże związków, doszło do zmniejszenia nasilenia objawów.

Na występowanie lęku uogólnionego mogą wpływać również substancje psychoaktywne. Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy benzodiazepin są bardziej narażone na występowanie objawów.

Zespół lęku uogólnionego – leczenie

Istnieją skuteczne metody na pokonanie zespołu lęku uogólnionego. Należy do nich psychoterapia i farmakoterapia. Jednak eksperci podkreślają, że najlepsze efekty przynosi połączenie obydwu rozwiązań.

Bardzo wysoką skutecznością charakteryzuje się terapia poznawczo-behawioralna, która zakłada, że ludzkie zachowania zależą od wyuczonego schematu reagowania.

Natomiast podczas farmakoterapii specjaliści stawiają na leki antydepresyjne, które poprawiają nastrój, a jednocześnie mają działanie przeciwlękowe. Mowa tu o inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny czy serotoniny i noradrenaliny. Niekiedy stosuje się również dodatkowe preparaty (np. buspiron czy pregabalinę). Wiele zależy tu od stanu pacjenta i stopnia nasilenia symptomów.

Zwróć uwagę, że leki nie działają od razu. Osoba z lękiem uogólnionym może odczuć pierwsze efekty nawet po kilku tygodniach.

W niektórych sytuacjach specjalista decyduje się o wdrożeniu benzodiazepin, jednak takie środki powinno się przyjmować jak najkrócej. Jedynym wskazaniem do ich stosowania są bardzo silne objawy lęku uogólnionego.

Zespół lęku uogólnionego – rokowania

Dziś psychoterapia jest bardzo dobrze rozwinięta i zapewnia wysokie szanse na pozbycie się lęków. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od samego pacjenta. Najczęściej konieczna jest zmiana stylu życia, wdrożenie aktywności fizycznej i unikanie stresu. W kolejnej sekcji poradnika znajdziesz kilka dobrych praktyk, które pomogą Ci wygrać zarówno z lękiem, jak i przygnębieniem.

Zapomnij o lękach – dobre praktyki

Wsparcie specjalisty jest nieocenione w walce z lękami. Jednak regularne wizyty warto uzupełnić o kilka sprawdzonych sposobów na poprawę kondycji psychicznej.

Przy zaburzeniach lękowych bardzo często dochodzi do zaburzeń snu. Sama zmiana materaca czy pościeli znacznie poprawi Twój komfort. Przede wszystkim wybierz materac o odpowiedniej twardości, który będzie dopasowany do masy Twojego ciała.

Natomiast świetną alternatywą dla zwykłej kołdry będzie kołdra obciążeniowa z wypełnieniem, która zapewnia delikatny nacisk na ciało i ułatwia zasypianie. Co ciekawe, to rozwiązanie sprawdza się również wśród osób z autyzmem. W renomowanych sklepach znajdziesz zarówno model dla dzieci, jak i dorosłych. Przy okazji sięgnij po wygodną poduszkę.

Pamiętaj również, aby tuż przed snem nie spożywać obfitych posiłków. Kawa, alkohol czy palenie tytoniu również utrudnia zasypianie. Ponadto wyłącz telewizor i odłóż smartfona, gdyż ekrany urządzeń emitują szkodliwe światło, które na pewno nie pomoże Ci w wypoczynku.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wieczorny jogging lub inna forma wysiłku fizycznego, która pomoże ukoić nerwy po dniu pełnym wyzwań.

Zadbaj o to, aby Twój sen trwał co najmniej 7 godzin. Ustal porę, o której codziennie się kładziesz i wstajesz każdego poranka. Natomiast drzemki w ciągu dnia nie powinny trwać dłużej niż pół godziny.

Wprowadzenie kilku prostych zasad i wsparcie dobrego psychologa na pewno pomoże Ci pokonać lęki, stawić czoła wyzwaniom zawodowym i cieszyć się życiem towarzyskim.