Jaka pozycja do spania jest najwygodniejsza?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Jaka pozycja do spania jest najwygodniejsza?

Czy wiesz, że bóle głowy i kręgosłupa bardzo często wynikają z nieprawidłowej pozycji snu? W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym wreszcie zaczniesz budzić się z uśmiechem na twarzy

Dlaczego dobry sen jest tak ważny?

Nie jest tajemnicą, że sen wpływa na funkcjonowanie organizmu, a szczególnie na układ nerwowy. Niewystarczająca długość wypoczynku prowadzi do problemów z koncentracją, pamięcią czy spadku libido. Ponadto dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej.

Nie zapominaj również o groźnych schorzeniach układu krążeniowo-naczyniowego. Osoby niewyspane są narażone m.in. na zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową czy wysokie ciśnienie krwi. Wzrasta również ryzyko cukrzycy typu 2.

Na szczęście tych problemów możesz uniknąć. Wystarczy, że zadbasz o prawidłową pozycję snu oraz pozbędziesz się kilku złych nawyków. W kolejnych sekcjach naszego poradnika znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą Ci zadbać o zdrowie.

Czy spanie na plecach jest zdrowe?

Wielu z nas wybiera leżenie na plecach. Zdaniem ekspertów zazwyczaj jest to zdrowa pozycja do spania, gdyż nie obciąża kręgosłupa i pozwala rozluźnić napięte mięśnie. W dodatku nie brakuje głosów, że takie ułożenie ciała ułatwia zasypianie.

Pamiętaj jednak, że spanie na plecach nie jest dla każdego. Takiej formy wypoczynku nie

polecamy osobom, które dręczy bezdech senny, chrapanie oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli te kłopoty Cię nie dotyczą, ta pozycja może być najlepszym rozwiązaniem.

Ponadto dobrze sprawdzi się kołdra obciążeniowa, która ułatwia zasypianie. To świetna propozycja szczególnie dla osób ze spektrum autyzmu, ADHD czy stanami lękowymi. Jak sama nazwa mówi – delikatny ciężar wywiera przyjemny nacisk na ciało i zapewnia głębokie odprężenie.

Czy warto spać na boku?

Za wyborem pozycji na lewym boku przemawia wiele atutów. Przede wszystkim jest neutralna dla kręgosłupa, więc nie powoduje jego obciążenia. W dodatku nie uciska organów wewnętrznych. To świetne rozwiązanie dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym.

W dodatku taka pozycja jest zalecana kobietom w ciąży, które zmagają się ze zgagą i mdłościami.

Z drugiej strony spanie na lewym boku wywołuje nacisk na barki, kolana i ramiona. Jednak między kolana możesz włożyć poduszkę.

Czy warto spać na prawym boku? Otóż taka pozycja może wywołać ucisk na wątrobę. Ponadto wybór lewego boku jest dużo korzystniejszy z uwagi na ułożenie aorty. Ta wygina się w lewą stronę, więc podczas snu serce pracuje lepiej.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Zwolenników spania na brzuchu nie brakuje, chociaż lekarze łapią się za głowę. Pamiętaj, że taka pozycja wpływa na nienaturalne ułożenie kręgosłupa, przez co powstają napięcia mięśniowe i pogłębiają się dotychczasowe dolegliwości bólowe.

Ponadto podczas spania na brzuchu uciskasz organy wewnętrzne, w tym płuca. W ten sposób utrudniasz oddychanie, a organizm jest niedostatecznie dotleniony.

Zwróć uwagę, że w takiej pozycji twarz jest dociśnięta do poduszki, co działa niekorzystnie na odcinek szyjny i stawy skroniowo-żuchwowe. Przez to wzrasta ryzyko różnych dolegliwości.

Niestety spanie w takiej pozycji stało się zwyczajem wielu osób. Jeżeli ten nawyk dotyczy również Ciebie, zmień go jak najszybciej. Postaraj się zasnąć na plecach lub na lewym boku, a na pewno odczujesz różnicę w samopoczuciu. Ponadto zapoznaj się z naszymi wskazówkami z zakresu higieny snu.

Jak zadbać o higienę snu?

Wiesz już, jakie pozycje są najlepsze do spania i których warto unikać. Nadszedł czas, aby zapoznać się z kilkoma dobrymi praktykami.

Przede wszystkim staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze, również w weekendy. Gdy organizm przyzwyczai się do pewnej regularności, będzie znacznie lepiej pracował.

Ponadto zadbaj o komfort w sypialni. Ta przestrzeń powinna być ciemna, chłodna i cicha. Przed snem przewietrz cztery kąty, wyłącz telewizor i odłóż smartfona w kąt. Badania dowodzą, że niebieskie światło, emitowane przez ekrany urządzeń utrudnia zasypianie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie czytanie książki przy delikatnym świetle czy słuchanie relaksacyjnej muzyki.

Pamiętaj również o unikaniu alkoholu i kofeiny na kilka godzin przed snem. To substancje, które mogą zakłócać prawidłowy wypoczynek. Nie inaczej jest w przypadku spożywania ciężkich dań na kolację.

Ponadto nie śpij za długo w ciągu dnia. O ile krótka drzemka (20-30 minut) wyjdzie Ci na dobre, tak dwugodzinny sen zakłóci rytm dobowy.

Aktywność fizyczna a pozycja snu

Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą Ci złagodzić dolegliwości bólowe i przyjąć wygodną pozycję snu. Dobrą praktyką jest trening aerobowy, który poprawia funkcjonowanie układu oddechowego. To doskonała propozycja dla osób, zmagających się z bezdechem sennym.

Ponadto odpowiedni wybór ćwiczeń rozluźnia mięśnie, co wpływa na komfort spania w różnych pozycjach. W tym miejscu warto zaznaczyć prozdrowotny wpływ masaży.

Osoby aktywne dużo łatwiej zasypiają. Pamiętaj jednak, aby unikać ćwiczeń tuż przed snem, gdyż mogą być zbyt pobudzające.