Ile godzin snu potrzebuje człowiek?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Ile godzin snu potrzebuje człowiek?

Odpowiednia długość snu wpływa na prawidłową pracę organizmu i kondycję psychiczną. Podpowiadamy, ile powinien trwać wypoczynek i jak się wysypiać. Z naszymi wskazówkami na pewno obudzisz się z uśmiechem na twarzy.

Dlaczego długość snu jest istotna?

Czas odpoczynku ma kluczowy wpływ na zdrowie. Długi i regenerujący sen wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga ochronę przed wirusami, co ma kluczowe znaczenie w okresie grypy i przeziębień. W dodatku pomoże Ci zadbać o metabolizm i gospodarkę hormonalną w organizmie.

Ponadto wypoczynek pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Reguluje ciśnienie krwi, co zapewnia ochronę przed wieloma groźnymi chorobami.

Nie jest tajemnicą, że sen poprawia pamięć i koncentrację. Wówczas mózg magazynuje informacje, zapisując te istotne i usuwając te niepotrzebne. W dodatku zachodzi proces odbudowy neuroprzekaźników, co pozytywnie wpływa na układ nerwowy.

Kolejną zaletą jest lepszy nastrój. Gdy się wysypiasz, masz więcej energii i jesteś kreatywny. Łatwiej stawisz czoła codziennym obowiązkom i poszukasz nieszablonowych sposobów na rozwiązywanie problemów. To zwiększy Twoją produktywność w pracy czy w szkole.

Odpowiednio długi wypoczynek jest szczególnie ważny dla najmłodszych. Podczas snu przysadka mózgowa wytwarza somatotropinę, czyli hormon wzrostu.

Jak długo powinien spać człowiek?

Czy wiesz, że 34% Polaków ma problemy ze snem? Śpimy zbyt krótko, co przekłada się na schorzenia neurologiczne, kardiologiczne i psychiczne. Ponadto nie każdy wie, ile wynosi prawidłowo długość snu. Eksperci przekonują, że wiele zależy od wieku.

Otóż noworodki do 3. miesiąca życia sypiają nawet 17 godzin w ciągu doby. Dzieci w wieku 3-5 lat śpią od 10 do 13 godzin, pociechy w wieku szkolnym (do 13. roku życia) – 9-11 godzin, a młodzież w wieku 14-17 lat – 8-10 godzin.

Ile powinni spać dorośli? Otóż rekomendowana długość snu dla osób w wieku 18-64 lata wynosi 7-9 godzin. Natomiast osoby starsze potrzebują nieco mniej snu (7-8) godzin.

Pamiętaj jednak, że wiele zależy od stylu życia, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen może powodować uczucie przemęczenia.

Dlaczego warto wstawać wcześniej?

Specjaliści podkreślają, że wczesne wstawanie wspomaga produktywność i wpływa na szybsze realizowanie obowiązków. To właśnie rano działamy wydajnie i myślimy kreatywnie. Dzięki temu osiągamy lepsze wyniki w pracy i w nauce.

Jednak efektywność wiąże się z długością snu. Dlatego warto położyć się wcześniej, aby każdego poranka z powodzeniem zabrać się za obowiązki. Wówczas utrzymasz energię przez wiele godzin.

Jak przygotować łóżko na długi, regenerujący sen?

Warunki snu mają kluczowe znaczenie dla efektywnego wypoczynku. Zwróć uwagę, aby Twoje posłanie było wygodne i dopasowane do osobistych potrzeb. Dzięki temu unikniesz licznych dolegliwości bólowych i obudzisz się pełen energii.

Bardzo ważnym aspektem jest wybór materaca. Do kluczowych parametrów należy jego twardość, która powinna być dopasowana do Twojej wagi. Przykładowo, najlepszym wyborem dla osób o wadze 80-100 kg będzie materac H3.

Pamiętaj również, że doskonałą alternatywą dla tradycyjnej kołdry jest kołdra obciążeniowa. Zawiera wypełnienie np. w formie granulatu, które wywiera przyjemny nacisk na ciało, zapewnia stan odprężenia i ułatwia zasypianie. To doskonała wiadomość dla osób, które zmagają się ze stresem, ADHD, autyzmem czy stanami lękowymi.

O wyborze poduszki również nie powinien decydować przypadek, lecz szczegółowe porównanie dostępnych rozwiązań. Obok tradycyjnych modeli możesz wybrać ten wyprofilowany, który zapewni Ci sen bez bólu karku i głowy. Ponadto zwróć uwagę na wypełnienie – wysoki komfort zapewniają np. poduszki z łuską gryki.

W jakiej pozycji spać?

Na komfort wypoczynku wpływa również pozycja snu. Pamiętaj, że nieprawidłowe ułożenie ciała powoduje szereg groźnych dla zdrowia dolegliwości.

Zacznijmy od tego, jak sypiać nie należy. Lekarze przestrzegają przed leżeniem na brzuchu. Wówczas kręgosłup jest nienaturalnie ułożony, co wpływa na napięcie mięśniowe. Ponadto dochodzi do ucisku na organy wewnętrzne, w tym płuca. Dlatego pojawiają się problemy z oddychaniem. Sytuację pogarsza ból odcinka szyjnego i stawów skroniowo-żuchwowych, gdyż twarz jest dociśnięta do poduszki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób może być pozycja na plecach. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie i odpoczniesz w komfortowych warunkach. Jednak przeciwskazaniem jest refluks żołądkowo-przełykowy i bezdech senny.

W przypadku tych dolegliwości połóż się na lewym boku. Ta pozycja nie obciąża kręgów i nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne. W dodatku sprawdzi się znakomicie u pań w ciąży, które zmagają się ze zgagą czy mdłościami.

Czym grozi brak snu?

Jeśli pomimo prawidłowej pozycji snu, zmagasz się z dolegliwościami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Bezsenność prowadzi do wielu groźnych chorób. Mowa tu o nadciśnieniu, cukrzycy czy schorzeniach neurodegeneracyjnych.

W dodatku niewystarczająco długi sen negatywnie wpływa na koncentrację i koordynację ruchową. Dlatego to właśnie niewyspane osoby często powodują wypadki na drodze czy w miejscu pracy. W dodatku spada kreatywność, co znacznie utrudnia codzienne obowiązki.

Osoby, którym dowierają problemy ze snem, często popadają w zaburzenia nastroju czy stany lękowe. W dodatku niekiedy dochodzi do objawów depresji. W takich przypadkach należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który zapewni fachową pomoc.

Dobry sen jest jak paliwo dla organizmu, dlatego nigdy nie lekceważ dolegliwości, które utrudniają Ci wypoczynek.

Kilka dobrych praktyk na lepszy sen

Pamiętaj, że sypialnia powinna być cichym i spokojnym miejscem. Jeśli docierają do niej dźwięki z otoczenia, możesz wypróbować maszynę do białego szumu. Ponadto przed snem nie oglądaj telewizji i nie korzystaj ze smartfona. Ekrany tych urządzeń emitują niebieskie światło, które powoduje problemy z zasypianiem.

Zanim pójdziesz spać, przewietrz sypialnię i pozbądź się szkodliwych alergenów. Pyłki, zwierzęca sierść czy kurz powodują dyskomfort i na pewno nie pomogą Ci w zasypianiu.

Dobrą praktyką jest również odpowiednia dieta. Kolacja powinna być lekkostrawna. Unikaj tłustych dań, kawy i alkoholu. Do problemów ze snem przyczynia się również palenie tytoniu.

Zasypianie może ułatwić aromaterapia (np. olejkiem lawendowym), a także czytanie książki przy delikatnym świetle. Wybierz lekką lekturę, która Cię odpręży i pozwoli zapomnieć o wszystkich troskach minionego dnia.

Kolejnym ważnym aspektem jest psychologia kolorów w sypialni. Zaproś tu uspokajające barwy w postaci błękitu, zieleni czy szarości. Natomiast zbyt intensywne odcienie (np. intensywna żółć) mogą powodować irytację. Postaraj się, aby wszystkie elementy w czterech kątach tworzyły miły dla oka i harmonijny układ.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Treningi poprawiają jakość snu i pomagają rozluźnić mięśnie. Mogą również pomóc w regulacji zegara biologicznego, a także poprawiają nastrój i redukują stres.