Problemy ze wstawaniem rano – jak sobie z nimi radzić?
O śnie, kołdrach i nie tylko

Problemy ze wstawaniem rano – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli trudno Ci rano podnieść się z łóżka, ten poradnik jest dla Ciebie. Rozbijamy problemy ze wstawaniem na czynniki pierwsze i podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się doskonałym samopoczuciem na co dzień.

Dlaczego wstawanie bywa tak trudne?

Problem ze wstawaniem jest powszechny i dotyczy wielu osób. Najczęstszym powodem jest nieuregulowany rytm dobowy. Gdy chodzisz spać o różnych porach, organizm nie funkcjonuje na pełnych obrotach. Wówczas mogą pojawić się nie tylko kłopoty ze wstawaniem, ale również schorzenia związane z układem nerwowym czy sercowo-naczyniowym.

Duże znaczenie ma również pora roku. W letni dzień łatwiej stawić czoła porannym obowiązkom niż w ciemny, grudniowy poranek. Zwróć uwagę, że światło słoneczne stymuluje produkcję serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za nastrój. Jednocześnie hamuje produkcję melatoniny, hormonu snu

Za problemy ze wstawaniem odpowiada również dieta, a właściwie brak odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ważnym aspektem jest odpowiedni poziom witamin z grupy B i C, a także mikroelementów w postaci magnezu i żelaza. Ponadto eksperci odradzają stosowanie używek czy tłustych potraw przed snem.

Jak zadbać o jakość snu?

Problemy ze wstawaniem bardzo często dotyczą osób, które śpią na niewygodnym podłożu. Dlatego o wyborze materaca nigdy nie może decydować przypadek. Kluczową kwestię stanowi jego twardość, która powinna być dopasowana do Twojej wagi.

Pamiętaj również o wygodnej poduszce. Jeśli zmagasz się z bólem karku, dobrze sprawdzi się specjalnie wyprofilowany model, który pomoże Ci przyjąć odpowiednią pozycję snu. Wówczas zmniejszysz ryzyko dolegliwości.

Bardzo dobrze sprawdzi się również kołdra obciążeniowa. Jak sama nazwa wskazuje – jest wypełniona materiałem, który zapewnia przyjemny nacisk na ciało. Dzięki temu łatwo się odprężysz i szybciej zaśniesz. Ten nowoczesny produkt to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które zmagają się z bezsennością, ADHD autyzmem czy stanami lękowymi.

Czy problem ze wstawaniem zwiastuje chorobę?

Chociaż problemy ze wstawaniem są powszechne, nigdy nie można ich lekceważyć. Niekiedy faktycznie wynikają z lenistwa czy gorszego dnia. Jednak ciągły brak energii może świadczyć o różnych schorzeniach.

Zacznijmy od problemów bezpośrednio związanych ze snem. Jednym z nich jest bezdech senny czy zespół opóźnionej fazy snu. Ponadto kłopoty ze wstawaniem często mają osoby z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy czy fibromialgią. Jeżeli podejrzewasz tego typu schorzenia, zgłoś się do lekarza, który zleci badania. Następnie szczegółowo oceni Twój stan zdrowia i udzieli pomocy.

Za kłopoty ze wstawaniem z łóżka często odpowiada stan psychiczny. Jeśli towarzyszy im obniżony nastrój, niska samoocena czy unikanie spotkań z przyjaciółmi, warto odwiedzić specjalistę. W wielu przypadkach te objawy stanowią oznakę depresji, a szybka diagnoza ma duże znaczenie dla powodzenia leczenia.

Czy warto wcześniej wstawać?

Niejednokrotnie słyszałeś historie, że ludzie sukcesu zaczynają dzień bardzo wcześnie. Ile w tym prawdy? Zdaniem ekspertów wczesne wstawanie pomaga w szybkim realizowaniu obowiązków. Ponadto poranek to świetny czas na naukę i kreatywną pracę. Jeśli chcesz poprawić swoją produktywność, zdecydowanie warto spróbować!

Pamiętaj jednak, że poranki nie będą efektywne bez odpowiedniej dawki energii. Dlatego połóż się spać odpowiednio wcześniej, aby w dobrym nastroju stawić czoła codziennym wyzwaniom.

Twój mózg codziennie gromadzi dziesiątki informacji, które trafiają do kory mózgowej. Tylko odpowiednio długi wypoczynek sprawia, że proces zapamiętywania przebiega prawidłowo. Dzięki temu możesz osiągać lepsze wyniki w pracy i nauce.

Jak długo spać?

Bardzo często wystarczy zadbać o odpowiednią długość snu, aby uniknąć problemów ze wstawaniem. Regenerujący sen wspomaga układ odpornościowy i zapewnia odpowiednią regenerację tkanek. Dzięki temu możesz cieszyć się bardzo dobrym samopoczuciem każdego dnia.

Zalecana długość snu zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny spać 10-13 godzin w ciągu doby. Natomiast dorośli – 7-9 godzin. Niestety aż 29% Europejczyków ma kłopoty ze snem, a ten niechlubny wynik zawyżają Polacy (34%).

Zbyt krótki sen to prosta droga do ciągłego przemęczenia i licznych schorzeń. Tymczasem wystarczy wprowadzić w życie kilka dobrych nawyków, aby ograniczyć ich ryzyko.

Jak nauczyć się wstawać rano?

Jeśli problemy ze snem nie wynikają z różnych chorób, pomogą Ci sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie. O czym należy pamiętać?

Doskonale rozumiemy, że początki nie są łatwe. Jednak z czasem Twój organizm przyzwyczai się do wstawania rano i zacznie lepiej funkcjonować. Dlatego dobrze jest określić plan i ustalić godzinę, o której wstajesz i kładziesz się spać. Tę praktykę warto stosować również w dni wolne od pracy.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup budzika. Wiemy, że masz go w smartfonie, jednak zazwyczaj nie jest zbyt głośny i łatwo go przespać. Ponadto ma funkcję drzemki, którą tak możesz wydłużyć o godzinę czy dwie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór tradycyjnego budzika. Ten powinien znajdować się poza zasięgiem ręki. Jeśli go wstaniesz i wyłączysz, prawdopodobnie pozostaniesz już na nogach.

Gdy już wstałeś, otwórz okno. Świeże powietrze działa relaksacyjnie i pobudzająco. Dlatego jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie krótki spacer i poranna gimnastyka. Dzięki temu zyskasz dobre samopoczucie na długie godziny.

O dobry poranek warto zadbać już… wieczorem. Przede wszystkim unikaj tłustych, obfitych kolacji, które utrudnią Ci zasypianie. To samo można powiedzieć o pobudzającej kofeinie i alkoholu.

Jak rozwiązać problemy z zasypianiem?

Jeśli nie możesz zasnąć do późnych godzin nocnych, trudno Ci będzie wstać rano i cieszyć się wydajną pracą. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym sen przyjdzie szybko.

Przede wszystkim zadbaj o komfort w sypialni. To miejsce musi być ciche, ciemne i spokojne. Specjaliści zalecają, że nie powinien znajdować się tu telewizor czy laptop. Pamiętaj, że niebieskie światło emitowane z ekranów może utrudniać zasypianie. Z tego samego powodu warto unikać korzystania ze smartfona w łóżku.

Nie zapomnij otworzyć okna przed snem i przewietrzyć czterech kątów. Wówczas zmniejszysz ilość alergenów w otoczeniu. Ponadto ograniczysz ryzyko rozwoju groźnych roztoczy. Pamiętaj, że pyłki, kurz czy sierść zwierząt nie ułatwiają wypoczynku.

Pamiętaj, że możesz opracować własny rytuał, który pozwoli Ci się odprężyć i zasnąć. Wiele osób praktykuje medytację czy lekturę lekkiej literatury przed snem. Wybierz coś, co najlepiej Cię uspokaja i pozwala zapomnieć o codziennych troskach.

Wybierz odpowiednią pozycję snu

Problemy ze wstawaniem często wynikają z dolegliwości bólowych. Zdarza się, że dyskomfort utrudnia każdy ruch i zachęca do pozostania w łóżku jeszcze przez kilka minut, które przeciągają się w nieskończoność.

Bóle mięśni, karku, głowy czy pleców po przebudzeniu zazwyczaj spowodowane są nieprawidłową pozycją snu. Jedną z najgorszych jest spanie na brzuchu. Taka forma wątpliwego wypoczynku powoduje nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Przez to pojawiają się napięcia mięśniowe. W dodatku dochodzi do ucisku na organy wewnętrzne, m.in. płuca, co utrudnia prawidłowe oddychanie. Natomiast twarz jest dociśnięta do poduszki, więc pojawia się ból odcinka szyjnego i stawów skroniowo-żuchwowych.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest spanie na plecach, gdyż pozwala rozluźnić napięte mięśnie. Z drugiej strony nie jest to opcja dla każdego, gdyż nasila dolegliwości u osób z bezdechem sennym czy refluksem żołądkowo-przełykowym. Na szczęście istnieje dobra alternatywa.

Jeśli spanie na plecach nie jest dla Ciebie wygodne, połóż się na lewym boku. Specjaliści podkreślają, że jest to neutralna pozycja dla kręgosłupa, która w żaden sposób go nie obciąża. Ponadto nie powoduje ucisków na organy wewnętrzne. Znakomicie sprawdza się wśród osób z refluksem żołądkowo-przełykowym, a także u kobiet w ciąży, którym doskwiera zgaga i mdłości.