Walentynki - nie tylko dla zakochanych, ale i dla samego siebie!
O śnie, kołdrach i nie tylko

Walentynki - nie tylko dla zakochanych, ale i dla samego siebie!

Często myślimy o Walentynkach jako dniu celebracji miłości między dwojgiem ludzi, kiedy to partnerzy obdarowują się prezentami, romantycznymi gestami i słowami pełnymi czułości. Jednakże, czy zastanawialiśmy się kiedyś nad ideą miłości własnej? Często poświęcamy się dla innych, zapominając o naszym własnym dobrostanie, szczęściu i spełnieniu. To moment, aby to zmienić i skupić się na self-love i self-care - koncepcjach, które kładą nacisk na dbałość o siebie.

 

Czym są self-love i self-care?

Self-love oznacza miłość do samego siebie, a self-care to troska o swój własny dobrostan. W praktyce, to skupienie na własnych potrzebach i dążenie do ich zaspokojenia. Miłość do siebie nie jest egoizmem czy narcyzmem - to uwzględnienie swoich pragnień i dążenie do ich realizacji. Ważne jest dawanie, ale równie istotne jest dbanie o siebie.

W naszym zabieganym życiu, pełnym obowiązków i oczekiwań innych, łatwo jest zapomnieć o sobie. Zwykle poświęcamy nasze potrzeby na rzecz innych, ale czasem warto zmienić kolejność i postawić siebie na pierwszym miejscu.

 

Jak zadbać o siebie?

Rób to, co sprawia ci przyjemność. Znajdź czas dla siebie, na to, co od dawna odkładałaś/eś na później. Walentynki mogą być doskonałą okazją do zmiany nawyków i zastanowienia się nad sobą. Pamiętaj, że nikt nie zrozumie i nie doceni twoich potrzeb tak jak ty sam/a. Postaw siebie na pierwszym miejscu!

 

Self-love – jakie są zasady?

Podobnie jak w miłości do innych, miłość do siebie wymaga szacunku, czułości i wsparcia. Bądź wyrozumiały/a dla siebie, nie krytykuj się nadmiernie i znajdź czas na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Pozwól sobie na błędy i proszenie o pomoc.

 

Pomysły na self-care w Walentynki

Zastanów się, co najbardziej odpowiada twojemu charakterowi i zacznij to realizować. Może to być kąpiel z pianą, wycieczka w góry, spotkanie z przyjaciółmi, czy dzień poświęcony na relaks. Przeszkody często są tylko w naszej głowie. Kolejnym dobrym sposobem na zadbanie o siebie, zwłaszcza w chłodniejsze dni, może być relaks pod kołdrą obciążeniową, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

 

Samorozwój i samospełnienie

Nie bój się realizować swoich marzeń i pasji. Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka, grać na instrumencie, uprawiać sport czy pisać, zacznij to robić. Self-love to przede wszystkim docenienie własnych potrzeb i dążenie do ich spełnienia.