Kołdry obciążeniowe dla dzieci - co warto wiedzieć
O śnie, kołdrach i nie tylko

Kołdry obciążeniowe dla dzieci - co warto wiedzieć

Kołdry obciążeniowe firmy HuggyMoon są doskonałym rozwiązaniem dla najmłodszych.
Nie tylko utulą do snu, zrelaksują i wyciszą, ale również zapewnią wsparcie w prawidłowym rozwoju ruchowym dziecka.

CZYM DOKŁADNIE JEST KOŁDRA OBCIĄŻENIOWA, NAZYWANA INACZEJ
-  KOŁDRĄ SENSORYCZNĄ?

Jest to przykrycie, posiadające dodatkowe dociążenie, które podczas użytkowania jest niewyczuwalne. Zazwyczaj stanowią je naturalne pestki owoców, łuski gryki lub antyalergiczne mikro kulki szklane, które są szczelnie zamknięte w obszytych kwadratach, znajdujących się wewnątrz kołdry. Równomierne obciążenie kołdry wywiera delikatny nacisk na mięśnie, stawy oraz ścięgna dziecka podczas snu, w wyniku czego staje się ono wyciszone oraz rozluźnione. Kołderka wspomoże w szybszym zasypianiu i łatwiejszym osiągnięciu głębokiej fazy snu, dzięki czemu uchroni dziecko przed przedwczesnym wybudzaniem się.
Kołdra obciążeniowa wykonana jest z naturalnego i bardzo przewiewnego materiału, dzięki czemu można ją stosować przez cały rok, również podczas gorącego lata, ponieważ nie dochodzi do przegrzania organizmu. Ponadto, naturalne półprodukty, z których jest wykonana, doskonale sprawdzą się u alergików, ponieważ gęsto utkana tkanina bawełniana hamuje przedostawanie się alergenów do wnętrza kołdry, a ekologiczne dociążenie z pestek bądź szklanych mikrokulek zapobiega osiadaniu kurzu pomiędzy warstwami delikatnego materiału.

DLACZEGO KOŁDRY OBCIĄŻENIOWE SĄ DOBRE DLA DZIECI?

Kołderka będzie nieocenionym kompanem dla każdego dziecka. Jest to idealne przykrycie do snu, ponieważ jej dotyk odbierany jest przez ciało analogicznie, jak uczucie przytulania. W efekcie wspomagane jest uwalnianie hormonu szczęścia (serotoniny) oraz zahamowanie wydzielania hormonu stresu (kortyzolu), dzięki czemu dziecko może skutecznie wyciszyć się
i spokojnie zasnąć, koncentrując się jedynie na pozytywnych emocjach.

JAKI WPŁYW NA DZIECKO MAJĄ KOŁDRY OBCIĄZENIOWE?

W podobny sposób działanie kołdry będzie miało wpływ na uspokojenie i zrelaksowanie młodego organizmu, którego otoczenie zazwyczaj dostarcza zbyt wielu bodźców i powoduje rozdrażnienie. Wiele dzieci ma również problemy z koncentracją, szczególnie podczas uczenia się, gdyż młode osoby absorbują informacje docierające ze świata, bez dokładnego filtrowania jedynie tych istotnych. Problem ten dotyczy niemalże każdego dziecka, w szczególności najmłodszych dotkniętych nadpobudliwoścą psychoruchową, czyli ADHD. Przykrycie kolan relatywnie ciężką dla dziecka kołdrą umożliwi „wyłączenie się” z otoczenia i ułatwi skupienie myśli na określonej czynności, jaką może być właśnie nauka.

Innym ważnym zastosowaniem kołdry sensorycznej może być praca na sensoryką małego dziecka. Praca nad zmysłami, w szczególności w okresie rozwoju młodego człowieka jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie ona uczy jak postrzegać świat, jak odbierać i analizować informacje oraz w jaki sposób na nie reagować wykorzystując swoje ciało. Sensoryka u dzieci jest zapewnieniem odpowiednich warunków, w których zmysły uzyskują odpowiednią dawkę stymulacji, dzięki której dziecko poznaje nowe kształty, obrazy, dźwięki lub smak i uczy się, jak prawidłowo na nie reagować. Idealną sytuacją jest dostarczanie tych wrażeń zmysłowych w sposób naturalny, czyli podczas codziennych zabaw i aktywności. Niektóre dzieci pomimo zapewnienia odpowiednich warunków poznawczych dla zmysłów stale poszukują nowych, ciekawszych doznań sensorycznych. Takie dzieci wykazują niezwykle dużą aktywność ruchową, nie dostrzegając innych bodźców dotykowych oraz nie reagują na ból. Wówczas nadmierną aktywność należy korygować, w taki sposób, aby pokazać dziecku jak zapanować nad ruchem swojego ciała. Kołdry obciążeniowe zostały stworzone z potrzeby niesienia pomocy, w takich właśnie przypadkach. Wspierają w nauce nad kontrolą ruchów oraz czucia ciała i pomogą wyeliminować nadmierną, mimowolną aktywność mięśni.

JAK DOKŁADNIE DZIAŁA KOŁDRA SENSORYCZNA?

Kołdra może spełniać doskonale swoje funkcje jedynie wtedy, gdy jest odpowiednio dopasowana do wagi dziecka. Tajemnicą jej skuteczności jest fakt, że pozwala ona dzięki swojemu ciężarowi pomyślnie wpłynąć na czucie głębokie ciała podczas codziennych czynności jakimi jest sen, odpoczynek lub rehabilitacja. Receptory znajdujące się w mięśniach oraz stawach umożliwiają przekazanie informacji do mózgu o położeniu ciała, bez patrzenia na poszczególne kończyny. Dzięki temu odpowiednio przekazane bodźce umożliwiają prawidłową organizację informacji docierających z receptorów i dają możliwość kontroli, regulacji napięcia oraz planowania poszczególnych ruchów w obrębie całego ciała.

POLECANA PRZEZ SPECJALISTÓW

Kołdra sensoryczna HuggyMoon, wykonana z najwyższej jakości materiałów, w przystępny sposób dostarczy dziecku otulenie i poczucie bezpieczeństwa podczas snu bądź zabawy.
Jest produktem medycznym, w dodatku szytym ręcznie i polecanym przez specjalistów.
Jeśli Twoje maleństwo ma problemy z koncentracją, nadpobudliwością ruchową lub trudności w przystosowaniu się do nowego otoczenia, to wiedz, że nie można tego problemu pominąć. Kołdra obciążeniowa znajduje zastosowanie zarówno u dzieci zdrowych, jak też dotkniętych upośledzeniem psycho-ruchowym, a jej stosowanie zapewnia szereg dobrodziejstw, potwierdzonych przez terapeutów oraz rodziców i opiekunów dzieci, które stosowały kołdry sensoryczne.